Deloitte - Finančná futbalová liga 2020

Deloitte - Finančná futbalová liga 2020

Najväčšie príjmy vo svete futbalu mali v sezóne 2018/19 španielske kluby FC Barcelona a Real Madrid. Z anglických klubov bol stále najvyššie Manchester United na tretej priečke, uviedlo najnovšie vydanie reportu Football Money League od spoločnosti Deloitte Sports Business Group.

Dva španielske veľkokluby (FC Barcelona, Real Madrid) sú na prvých dvoch priečkach druhú sezónu za sebou, ale vymenili si svoje pozície. Prvýkrát v histórii (prvý report spoločnosť Deloitte vydala v roku 2006) sa na prvú priečku dostala Barcelona, ktorá zároveň ako prvý klub prekonala bariéru 800 miliónov eur.

Na tretej priečke sa stále drží Manchester United, ktorý sa dostal cez hranicu 700 miliónov eur a jeho príjmy tak vzrástli o 6 percent.

V rebríčku ďalej nasledujú Bayern Mníchov a parížsky Saint-Germain. Z top päťky vypadol mestský rival diablov Manchester City, ktorý si oproti minulej sezóne pohoršil o jednu priečku.

Iba tesne za belasými je Liverpool, ktorý si tak udržal siedmu priečku, pričom jeho príjmy narástli až o 17%.

Prvýkrát v histórii je najvyššie z londýnskych klubov Tottenham, ktorý prekonal hranicu 500 miliónov eur a jeho príjmy narástli o 21%. Nechal tak za sebou aj Chelsea Romana Abramoviča, ktorú predbehol o necelých 10 miliónov eur.

Z top desiatky vypadli kanonieri z Arsenalu, ktorých v rebríčku okrem severlondýnskeho rivala Spurs predbehol i taliansky Juventus, ktorý je zároveň najvyššie postaveným zástupcom z talianskej Serie A.

Do top dvadsiatky sa prebojovali aj ďalšie dva kluby z anglickej najvyššej súťaže. Na osemnástej priečke je ďalší londýnsky klub West Ham United, ktorý si polepšil o dve miesta a na devätnástej priečke je Everton, ktorý si zasa o dve miesta pohoršil.

V top dvadsiatke klubov s najvyššími príjmami tak nájdeme až osem zástupcov z Premier League. Štyroch zástupcov má talianska Serie A, troch nemecká Bundesliga i španielska La Liga a dvoch francúzska Ligue 1.

Celkové príjmy najvyššie postavenej dvadsiatky klubov sú 9,3 miliardy eur, čo predstavuje medziročný nárast o 11% a ide samozrejme o nové rekordné číslo. 44% príjmov je z predaja televíznych práv, 40% z komerčných aktivít a iba 16% z predaja lístkov.


Rebríček FOOTBALL MONEY LEAGUE 2020 (vľavo sezóna 2018/19, vpravo sezóna 2017/18)


Zdieľanie článku

Komentáre