Jurgen Klopp: Ako nemecký manažér za štyri roky zmenil Liverpool

Klopp prevzal klub z Anfieldu od Brendana Rodgersa a v prvom zápase pod jeho vedením (17.10.2015) uhrali červení bezgólovú remízu na ihrisku Tottenhamu. Odvtedy sa toho v klube udialo veľmi veľa... Z Liverpoolu je víťaz Ligy majstrov a vážny kandidát na zisk titulu v Premier League.

Jurgen Klopp: Ako nemecký manažér za štyri roky zmenil Liverpool

V nedeľu si Kloppovi zverenci zahrajú na Old Trafford ako líder ligovej tabuľky, ktorý má aktuálne už osembodový náskok pred druhým Manchesterom City.

Z 18 hráčov, ktorí boli v nominácii v prvom zápase Kloppa pri tíme, sú v aktuálnom kádri už iba štyria - Adam Lallana, Divock Origi, James Milner a Nathaniel Clyne. Z celého 30-členného kádra zostalo iba osem hráčov.

Nominácia Liverpoolu v prvom zápase Kloppa

Liverpool XI vs Spurs: Mignolet, Clyne, Sakho, Skrtel, Moreno, Milner, Lucas, Can, Coutinho, Lallana, Origi
Náhradníci: Bogdan, Toure, Randall, Allen, Ibe, Teixeira, Sinclair

Aj to poukazuje na to, akú neuveriteľnú prácu Nemec v klube odviedol. Vrátil Liverpool späť medzi najväčšie kluby a červených sa opäť obávajú všetky top tímy v Európe. Z Liverpoolu je opäť kandidát na titul v Premier League.

Charakteristickou črtou štýlu hry nemeckého manažéra je intenzívne vysoké napádanie a Klopp mal svoj plán od prvého zápasu na lavičke červených. Postupne získal hráčov, ktorí lepšie zapadajú do jeho koncepcie a adaptoval svoju hru na požiadavky najvyššej anglickej súťaže.

V prvom zápase proti Spurs hráči celkovo nabehali o päť kilometrov viac ako v ostatných zápasoch sezóny. Jeho dopad na tím bol teda okamžitý a to bol v klube iba niekoľko dní.

V jeho prvej celej sezóne pri klube však na Vianoce došiel jeho tímu dych. Na jeho hlavu sa zniesla kritika a holandský tréner Raymond Verheijen sa vyjadril, že od hráčov toho požaduje príliš a aj preto sú často zranení. Jeho koncepcia nemala údajne fungovať.

S väčším a kvalitnejším kádrom však Klopp pokračoval v hre s vysokým pressingom, ktorý mu teraz prináša ovocie.

„Káder, ktorý Nemec zdedil po Rodgersovi, bol oveľa horší ako má teraz k dispozícii manažér Manchesteru United Ole Gunnar Solskjaer. Napriek tomu ho Klopp v prvej sezóne potiahol do dvoch finálových duelov,“ povedal novinár Daily Mirror David Maddock.

Okrem fyzických a technických atribútov nových posíl sa tiež zameral na povahu a osobnosť jednotlivých hráčov. Vytvoril v tíme skvelého tímového ducha a hráči sa mu za to odvďačili svojimi výkonmi priamo na ihrisku.

Liverpool minulé leto takmer získal Nabila Fekira z francúzskeho Lyonu. Prestup napokon padol, ale nie pre zranenie francúzskeho reprezentanta. Boli tam ďalšie problémy: hráč chcel, aby do prestupu bol zahrnutý aj jeho brat, chcel viac peňazí a nechcel komunikovať s ľuďmi v Liverpoole. Takého hráča nechcem mať v kádri, rozhodol sa Klopp.

„Verím tomu, že väčšina fanúšikov ostatných tímov z Premier League by ho chcela mať za manažéra vo svojom klube. Aj fanúšikovia United sa vyjadrili, že by boli spokojní, ak by Klopp bol manažérom diablov. Je to nielen vďaka jeho manažérskym kvalitám, ale aj jeho povahe a charizme,“ dodal Maddock.


Značky
KloppLiverpool

Mohlo by vás zaujímať

Jurgen Klopp: Opakovaný zápas so Shrewsbury odohrá juniorka

Jurgen Klopp: Opakovaný zápas so Shrewsbury odohrá juniorka

Nemecký manažér potvrdil, že opakovaný zápas štvrtého kola proti treťoligovému Shrewsbury odohrá tím U23 pod vedením Neila Critchleyho.

Premier League - zimné transferové okno 2020

Premier League - zimné transferové okno 2020

Zoznam všetkých prestupov a hosťovaní v kluboch anglickej najvyššej súťaže v zimnom prestupovom období 2020.

Christian Eriksen prestupuje do Interu Miláno za 20 miliónov eur

Christian Eriksen prestupuje do Interu Miláno za 20 miliónov eur

Tottenham sa dohodol s milánskym Interom na prestupe dánskeho reprezentanta do talianskeho klubu, uviedol portál Guardian.