Čo nám ukázal úvod anglickej Sky Bet Championship

Čo nám ukázal úvod anglickej Sky Bet Championship

Lídrami Sky Bet Championship sú aktuálne prekvapujúco Swansea a Charlton, hrnčiari zo Stoke a teriéri z Huddersfieldu sa výrazne trápia.

Dokážu Swansea a Charlton nadviazať na skvelý štart?


Rozhodne nemôžeme tvrdiť, že Swansea a Charlton podali v prvých šiestich zápasoch výnimočne kvalitné výkony, ale ich hráči jednoducho vedeli premieňať svoje šance. Nie vždy vo svojich zápasoch dominovali, ale napokon z nich dokázali vydolovať body.

Hlavne v prípade Charltonu ide o podivuhodný vstup do novej sezóny, veď v tej minulej ešte klub pôsobil v tretej najvyššej súťaži League One. Ani labute zo Swansea to nemajú jednoduché, keď v lete stratili Grahama Pottera, Daniela Jamesa či Oliho McBurnieho.

Dokážu však v tomto trende pokračovať? Ani jeden z týchto klubov nebol na začiatku sezóny favoritom na postup. Charlton by bol spokojný so záchranou a Swansea pravdepodobne aj s umiestnením mimo top šestky. Zatiaľ to však v oboch tímoch funguje nad mieru dobre.

Štatistika očakávaných gólov (xG) ukazuje, že ani jeden z týchto klubov vo svojich zápasoch nedominuje tak, ako viacero z ich súperov. Aj preto môžeme očakávať, že pôjdu v tabuľke postupne smerom nadol.


Štatistika očakávaných gólov v prvých šiestich zápasoch Championship

Priamy postup do Premier League reálne nie je v ich silách, ale dobrý štart do novej sezóny ich môže výrazne povzbudiť.

Je Leeds najsilnejším tímom?


Leeds doma prehral so Swansea, ale na Elland Road bol jednoznačne lepším tímom. Labute si na konci zápasu vypracovali jednu šancu, ktorú premenili. Aj to sa vo futbale stáva.

Pre nás je však Leeds najsilnejším tímom v Championship a je ešte oveľa silnejší ako vlani. Ich výkon na ihrisku Bristol City počas otváracieho dňa sezóny bol jeden z najlepších, aké sme mohli vidieť v Championship za ostatné roky. Bola to totálna dominancia hosťujúceho tímu.Boli sme zvedaví, ako sa neúspešná predchádzajúca sezóna podpíše na výkonoch hráčov Leedsu, ale celý káder pôsobí ešte lepšie ako minulú sezónu. Každý presne pozná svoju rolu na ihrisku a celý tím pod vedením Marcela Bielsu pôsobí veľmi kompaktne. Kľudne mohli bodovať naplno v každom zápase aktuálnej sezóny.

Patrick Bamford, Pablo Hernandez a špeciálne nová dvojička Eddie Nketiah a Helder Costa sú zárukou vysokej streleckej produktivity. Ak Leeds začne pravidelne zbierať body, tak nevidíme dôvod, prečo by nemal skončiť v top dvojke.

Je Fulham príliš predvídateľný?


Ak hráte s Fulhamom, viete na čo sa máte pripraviť. Chalupári sú nebezpeční smerom dopredu, ale Cardiff i Nottingham Forest ukázali spôsob, ako ich ofenzívnu silu eliminovať.

Štartovacia jedenástka Fulhamu sa prakticky nemení a súperi sa naučili ako ich brániť. Každý tím, ktorý je dobre organizovaný a má reálny plán, ich dokázal zastaviť.V dominancii v zápasoch by sme ich zaradili hneď za Leeds, hoci chalupári majú pravdepodobne v kádri väčšie individuality. Aktuálne im však chýba moment prekvapenia.

Keď Fulham doma prehral s Forest, tak papierovo boli lepším tímom domáci. Avšak až 12 z ich 20 striel išlo na bránu hostí z územia mimo šestnástky. A to hráči Forest bez problémov ubránili.

Zlepšia sa Stoke a Huddersfield?


Ak ste v tejto fáze súťaži na posledných dvoch priečkach tabuľky, nemusí to znamenať, že ste dvoma najhoršími tímami v lige.

Huddersfield v niekoľkých zápasoch nemal šťastie a Stoke si ešte nezvyklo na nový spôsob hry pod Nathanom Jonesom. Hrnčiari si dokázali vytvoriť množstvo šancí, ktoré nedokázali premeniť a zároveň inkasovali veľa lacných gólov. Špeciálne gólman Jack Butland prežíval ťažké časy.Pre Stoke, ktoré teraz čakajú veľmi náročné duely, to teraz môže byť ťažké obdobie. Jones ešte bude potrebovať nejaký čas, aby hráči vstrebali jeho systém a to na oboch stranách ihriska.

Sú Brentford a Reading podceňovanými tímami?


Pre Brentford je to rovnaký príbeh rok čo rok. Dominujú vo viacerých ligových štatistikách, ale nevedia premieňať svoje šance a preto nemôžu bojovať o vyššie priečky.

Veľkými stratami bol odchod dvojice Neal Maupay a Romaine Sawyers. Ollie Watkins tak teraz musí hrať v strede útoku.

Ak ste videli ich výkon v zápase proti Derby, tak ste určite rozmýšľali nad tým, ako je možné, že nie sú v tabuľke vyššie. Ak dominanciu dokážu pretaviť do lepších výsledkov, tak top šestka je reálna.Reading niektorí odborníci tipovali na vypadnutie zo súťaže, ale zatiaľ ich ťahá rumunský útočník George Puscas. Reading pracuje dobre ako tím a Puskas z toho dokáže vyťažiť maximum. Ak sa v sezóne dostane cez hranicu 15 gólov, tak nás to neprekvapí.

Mohli sme ho sledovať v lete v drese Rumunska na turnaji hráčov do 21 rokov a bol skvelý. Svojou pracovitosťou, silou a dominanciou vo vzduchu pripomína mladého Alana Shearera.

Bude sa Derby County trápiť?


Kde začať pri Derby. Po minulej sezóne je tu veľký tlak na manažéra i hráčov, ale Lampard je preč a Phillip Cocu bude potrebovať čas.

Zatiaľ nás barani svojimi výkonmi neoslnili. Manažér dokonca po prehre Brentforde hovoril o arogancii, čo od trénera počujeme iba málokedy. Možno to bol dobrý budíček, keďže hráčom zatiaľ jednoznačne chýba viac kvality a hlavne bojovnosti.

Prišiel čas vyhrnúť si rukávy a ukázať charakter...Bude to rok Prestonu?


Pri svojich finančných možnostiach si Preston zatiaľ počína veľmi dobre. Alex Neil odvádza skvelú prácu a tím pracuje v perfektnom súzvuku.

Aj keď stratia nejaké veľké mená, ako napríklad posledné leto Calluma Robinsona, vždy sa z toho vedia veľmi rýchlo otriasť. A to musíme oceniť.

V minulej vyrovnanej sezóne bolo pre Preston veľmi zložité zabojovať o top šestku, ale tento rok by im to mohlo vyjsť.


Zdieľanie článku

Komentáre