Štatistiky z Premier League: Je Mohamed Salah sebeckým hráčom?

Štatistiky z Premier League: Je Mohamed Salah sebeckým hráčom?

Má právo Sadio Mane hnevať sa na svojho tímového spoluhráča, aký dopad má na zápasy Premier League systém VAR plus analýza gólových rozohrávok gólmanov.

Bet Builder DOXXbet

Videorozhodca má oveľa menší dopad ako si myslíte


Zavedenie videorozhodcu, alebo ak chcete systému VAR, zatiaľ nie je žiadnym strašiakom. Aj keď sa po niektorých rozhodnutiach zdvihli vášne, celkovo mal VAR oveľa menší dopad, ako sa všeobecne očakávalo.

V tejto sezóne Premier League sa zahrávalo deväť pokutových kopov (tretina z nich bola odpískaná v prospech Manchesteru United), čo je nižší počet ako je priemer za ostatných 10 sezón.

V sezóne 2012/13, kedy bol videorozhodca ešte niečo ako sci-fi, sa iba počas úvodného kola kopalo až sedem pokutových kopov.

Podobný príbeh je to aj s červenými kartami. V tejto sezóne sme ich videli iba päť, čo je polovičný počet ako pred dvoma sezónami a o štyri menej ako počas minulého ročníka.

Ako sa vyvíjali sezóny po štyroch týždňoch
SezónaPokutové kopyČervené karty
2010/11149
2011/12157
2012/13156
2013/14115
2014/1555
2015/16811
2016/17152
2017/18510
2018/19149
2019/2095

Celkovo sa cez VAR riešilo niečo cez 30 incidentov a iba šesť rozhodnutí hlavného rozhodcu bolo napokon zmenených.

Dva z týchto incidentov boli neuznané góly útočníka Manchesteru City Gabriela Jesusa (na pôde West Hamu a doma s Tottenhamom) a práve tieto dva momenty rozdúchali najväčšie vášne okolo nového systému.

Sezóna však ide ďalej a v štvrtom kole riešil VAR iba tri incidenty a všetky potvrdili správnosť rozhodnutia hlavného rozhodcu.

Gólmani Brightonu a Man City milujú krátke rozohrávky


Ďalším zmeneným pravidlom v novej sezóne Premier League je, že brankár môže pri odkope od brány prvú prihrávku poslať spoluhráčovi v šestnástke, čo bolo ešte v minulej sezóne zakázané.

Najviac sa toto pravidlo zjavne pozdáva dvojici gólmanov Edersonovi z Manchesteru City a Matovi Ryanovi z Brightonu. Brankár belasých týmto spôsobom rozohral až v 75 percentách prípadov.

V prípade Edersona ide o brankársky modernizmus, keď všetky jeho rozohrávky boli zahrávané v rámci pokutového územia a iba trikrát vykopol loptu poriadne ďaleko na polovicu súpera.


Pokiaľ ide o absolútne čísla, tak tu dominuje práve brankár čajok Ryan, ktorý zrealizoval 22 takýchto rozohrávok. Hneď za ním je dvojica severolondýnskych gólmanov Bernd Leno a Hugo Lloris.


Naopak, brankár vlkov Rui Patricio je jedným zo štyroch gólmanov, ktorí ešte takto nerozohrali ani raz. Ďalšími sú Dean Henderson zo Sheffieldu United, Martin Dúbravka z Newcastle a Nick Pope z Burnley. Patricio tiež zjavne obľubuje pravú stranu, kam smerovala väčšina jeho prihrávok.


Brankár Adrian z Liverpoolu na krátko rozohral 12-krát a na rozdiel od Adriana si zjavne obľúbil Andrewa Robertsona na ľavej postrannej čiare.Brankár West Hamu Lukasz Fabianski skúsil vo vlastnej šestnástke rozohrať raz, ale zjavne si to neužil a vrátil sa k starému štýlu rozohrávky.


Salah naozaj nie je sebec


Po štvrtom kole v médiách asi najviac zarezonovala fotografia nahnevaného útočníka Liverpoolu Sadia Maneho pri striedaní na pôde Burnley.

Všetko spôsobila šanca Mohameda Salaha, pri ktorej sa Egypťan rozhodol zakončovať a neprihrať lepšie postavenému Manemu. Je teda Salah sebec alebo nie?


Salah v drese Liverpoolu v rámci Premier League skóroval alebo asistoval 77-krát v 78 odohraných zápasoch, čo sú naozaj skvelé čísla.

Aby sme však zistili, či je naozaj "sebcom", tak dobrým vodítkom je pomer veľkých šancí, ktoré hráč vytvoril svojim spoluhráčom a veľkých šancí, ktoré zakončil sám.

Zobrali sme čísla od začiatku augusta 2018 až po súčasnosť a porovnali ich s ostatnými hráčmi v súťaži. Z uvedených čísiel je zrejmé, že egyptského reprezentanta rozhodne za sebeckého hráča považovať nemôžeme.

Hráč (august 2018 - súčasnosť)Vytvorené veľké šanceVlastné šance pre sebaPomer
* iba v rámci Premier League
Ryan Fraser2983,6
David Silva19111,7
Eden Hazard18181
Mohamed Salah17360,5
Kevin de Bruyne17117
Andrew Robertson160-
James Maddison1581,9
Trent Alexander-Arnold15115
Raul Jimenez14210,7
Callum Wilson13320,4
Raheem Sterling13270,5
Gylfi Sigurdsson13160,8

Klobúk dolu pred Edenom Hazardom, ktorý mal v minulej sezóne pomer jedna ku jednej, ale Salahov pomer jedna vytvorená šanca pre spoluhráčov a dve šance pre seba rozhodne nie sú problémom. Hlavne ak zoberieme do úvahy jeho produktivitu.

Veľké množstvo šancí v kádri červených svojim spoluhráčom vytvorili aj Andrew Robertson a Trent Alexander-Arnold, ale kde sú Roberto Firmino a Sadio Mane?

Firminove čísla sú podobné tým Salahovým - 10 šancí pre spoluhráčov a 21 pre seba dáva pomer 0,48. Mane vytvoril deväť šancí spoluhráčom a 29-krát zakončoval sám (0,31). Údajná "obeť sebectva" je teda v tomto smere najmenej štedrým hráčom červených.

V skutočnosti však tieto čísla poukazujú na to, aká silná je ofenzíva Liverpoolu. Zdvojíte jednoho a ďalší dvaja vás zničia. Zamerajte sa iba na nich a otvorí sa obrovský priestor pre krajných obrancov červených.


Zdieľanie článku

Komentáre