Štatistiky Premier League: Dráma na Old Trafford, David Silva a nabudené mladé pušky Chelsea

Na Old Trafford sme cez víkend sledovali veľkú drámu, David Silva už odohral v drese City 400 zápasov, mladíci Chelsea prežívajú skvelé časy a Sterling s Pukkim siahajú na rekord.

Van Aanholt potopil diablov v nadstavení

Góly v nadstavenom čase pred očami divákov na Stretford End neboli v 26-ročnej ére Sira Alexa Fergusona ničím výnimočným.

Pod vedením Škóta červení diabli často rozhodovali zápasy v posledných minútach stretnutia. V sobotu však zverenci Oleho Gunnara Solskjaera ochutnali presne opačný pocit.

Už sa zdalo, že Daniel James gólom v 89. minúte vybojuje diablom aspoň bod, ale proti bol Patrick van Aanholt, ktorý v tretej minúte nadstaveného času vsietil víťazný gól orlov. Palace tak uspelo na pôde diablov prvýkrát od roku 1989.

Navyše Holanďan sa stal iba druhým hráčom v histórii Premier League, ktorý strelil diablom víťazný gól v nadstavenom čase. A vôbec prvým, ktorému sa to podarilo na Old Trafford.

Do soboty bol jediným takýmto hráčom bývalý útočník kanonierov Thierry Henry, ktorý v januári 2007 rozhodol na Emirates Stadium o ligovej výhre Arsenalu nad United 2:1 práve gólom v nadstavení.

Bývalý útočník Coventry City Darren Huckerby a bývalý zakončovateľ Southamptonu James Beattie tiež dokázali rozhodnúť strenutie proti United v posledných minútach stretnutia, ale v oboch prípadoch sa tak udialo ešte pred 90-tou minútou zápasu.

Góly proti United v posledných minútach strenutia (Premier League)

400 zápasov pre skvelého Davida Silvu

Manažér City Pep Guardiola nedávno priznal, že keď David Silva v roku 2010 prestúpil z Valencie do City, tak si myslel, že sa záložník bude v Premier League trápiť.

„Je to malý, štíhly hráč a myslel som si, že sa na anglických trávnikoch bude trápiť,“ povedal Guardiola o hráčovi, ktorý v nedeľu proti Bournemouthu nastúpil už na svoj 400 súťažný zápas v drese belasého celku.

Španiel sa tak stal iba štrnástym hráčom City, ktorý prekonal túto hranicu a prvým od osemdesiatych rokov, kedy uvedenú métu prekonal Paul Power.

Navyše pri Silvovi platí, že čím starší, tým lepší. V ostatných dvoch sezónach zaznamenal dvojciferné čísla v góloch i asistenciách. V nedeľu si v zápase proti čerešničkám na Vitality Stadium pripísal druhú a tretiu asistenciu aktuálnej sezóny.

Jeho 85 asistencií v Premier League znamená, že aktuálne predbehol v tejto štatistike Jamesa Milnera (83) z Liverpoolu na siedmej priečke.

„Hrá neskutočne dobre,“ povedal Guardiola. „David je v takýchto typoch zápasov, kedy je súper zatiahnutý hlboko v defenzíve, veľmi dobrý. Je to jeden z najlepších hráčov, s akým som kedy spolupracoval.“

Od jeho príchodu do klubu pred viac ako deviatimi rokmi, je 33-ročný záložník jedným z najkreatívnejších hráčov v súťaži. Zaznamenal viac asistencií (85) a vytvoril viac šancí spoluhráčom (747) ako ktorýkoľvek iný hráč. Žiaden iný hráč v Premier League nezaznamenal v tomto období viac ako 60 aisstencií.

David Silva v Manchesteri City (všetky súťaže)

Pukki a Sterling siahajú na augustový rekord

Silvov tímový spoluhráč Raheem Sterling pokračoval na južnom pobreží v produktívnom štarte do novej sezóny. Strelil druhý gól City, práve po presnej prihrávke Španiela.

Anglický reprezentant už má na konte päť vsietených gólov. Na rovnakom čísle je aj zakončovateľ kanárikov Teemu Pukki, ktorý svoj piaty presný zásah zaznamenal pri domácej prehre 2:3 s londýnskou Chelsea.

Žiaden hráč nestrelil v Premier League počas mesiaca august viac ako šesť gólov. City a Norwich čaká v auguste ešte jeden duel a môžu tak prekonať tento rekord.

Šampión privíta na Etihad Stadium Brighton a Norwich vycestuje na London Stadium, kde si zmeria sily s domácim West Hamom.

Bývalý útočník Celticu a Schalke Pukki je zároveň iba druhým hráčom, po bývalom útočníkovi Fulhamu Pavlovi Pogrebnyakovi, ktorý dokázal streliť päť gólov vo svojich prvých troch zápasoch v rámci Premier League.

Mladíci Chelsea sú v skvelej forme

Hoci modrých nečakal ideálny štart do novej sezóny 2019/20, tak Frank Lampard svojim mladým puškám veril naďalej a v zápase s Norwichom sa mu to vyplatilo.

Odchovanci klubu Tammy Abraham a Mason Mount strelili na Carrow Road všetky tri góly a priniesli Lampardovi prvý výhru na lavičke modrých.

Zostava Chelsea mala priemerný vek iba 24 rokov a 208 dní, čo bola najmladšia zostava od februára 1994.

Bývalý útočník Swansea City a Aston Villy Abraham sa stal najmladším hráčom Chelsea od roku 1998, ktorý dokázal vsietiť dva góly v zápase Premier League a tretím najmladším hráčom v súťaži celkovo po Markovi Nichollsovi a Eddiem Newtonovi.

Mount, ktorý už skóroval aj pri remíze 1:1 s Leicesterom, je od apríla 2003 prvým anglickým hráčom vo veku 21 rokov a menej, ktorý skóroval v dvoch zápasoch Premier League za sebou. Vtedy sa to podarilo Carltonovi Coleovi.

V sobotu to zároveň bol prvý zápas modrých od 22. augusta 1992, v ktorom sa gólovo presadili až dvaja anglickí hráči do 21 rokov. Vtedy sa to podarilo dvojici Newton a Stuart v zápase proti Sheffieldu Wednesday.

Van Dijk konečne prekonaný

Víťaz Champions League, hráč roka podľa PFA a favorit na zisk Ballon d'Or Virgil van Dijk bol jednoznačne najlepším hráčom Liverpoolu predchádzajúcej sezóny, v ktorej zverenci Jurgena Kloppa siahali aj na zisk ligového titulu.

Nielen, že defenzíva červených pod vedením Holanďana inkasovala iba 22 ligových gólov - najmenej zo všetkých klubov z top päťky európskych ligových súťaží - ale zároveň to bol jediný hráč, ktorý odohral za svoj tím viac ako tisíc minút a žiaden súperov hráč cez neho nedokázal prejsť driblingom.

Bývalý hráč Celticu a Southamptonu sa "dočkal" až v treťom kole aktuálnej sezóny. Nová letná posila Arsenalu Nicolas Pepe sa stal prvým hráčom od roku 2018, ktorý cez Holanďana dokázal takýmto spôsobom prejsť. 28-ročného obrancu dokázal v zápase Premier League naposledy obohrať hráč Newcastle United Mikel Merino.

Bola to však iba slabá útecha pre kanonierov, ktorí v zápase proti kanonierom bez väčších problémov zvíťazili 3:1 gólmi Matipa a Salaha.

Mohlo by vás zaujímať

Graeme Souness: Arsenal vyzeral ako poloamatérsky klub

Pri kapitulácii hráčov Arsenalu v druhom polčase ligového zápasu na pôde Watfordu sa fanúšikovia museli cítiť, ako keby sledovali poloamatérsky tím, povedal Graeme Souness pre Sky Sports.

Premier League - žreb sezóny 2019/20

Kompletný žreb anglickej najvyššej súťaže pre sezónu 2019/20.

Premier League po 5. kole: Spanilá jazda Liverpoolu pokračuje

Liverpool má po piatom kole na čele tabuľky už päťbodový náskok. Arsenal dopláca na katastrofálnu obranu a Chelsea má nového strelca.