Koľko kluby Premier League zarábajú na sponzorských logách na svojich dresoch?

Kontrakt Manchesteru United s Chevroletom je najlukratívnejším zo všetkých klubov v krajine. Ako sú na tom ostatné kluby, pri ktorých prevažujú kontrakty s gamblerskými spoločnosťami?

Koľko kluby Premier League zarábajú na sponzorských logách na svojich dresoch?

Diabli spolupracujú s americkým výrobcom automobilov od roku 2012 a ročne si prilepšia až o 64 miliónov libier.

Na druhej strane, sponzorská zmluva s American Express prinesie Brightonu iba 1,5 milióna libier. Musíme však tiež brať do úvahy, že finančná spoločnosť má so Seagulls dlhodobý kontrakt, ktorý zahŕňa napríklad aj práva na pomenovanie domáceho stánku Brightonu.

Ako je v Anglicku zvykom, tak je veľký rozdiel medzi tímami top šestky a zvyškom štartového poľa. Na siedmej priečke je West Ham, ktorý má kontrakt so stávkovou spoločnosťou Betway v hodnote 10 miliónov libier ročne. A to je iba 28,6% hodnoty kontraktu Tottenhamu so spoločnosťou AIA.

Až 10 z 20 klubov Premier League má v sezóne 2019/20 kontrakt s gamblerskou spoločnosťou. Líder labouristickej strany Tom Watson sa už vyjadril, že ak sa jeho strana dostane k moci, tak v budúcnosti bude chcieť zabrániť tomuto trendu.

Navyše polovica sponzorov je z Ázie. Viacero z nich ani neoperuje na britskom trhu, ale všeobecná obľúbenosť Premier League je pre nich najdôležitejším faktorom.

Pri niektorých kontraktoch sa navyše začali vynárať pochybnosti. Keď Southampton podpísal rekordný kontrakt vo výške 7,5 milióna libier s čínskou spoločnosťou LD Sports, tak uvedená spoločnosť nemala v tom čase ani funkčnú stránku v angličtine a v Číne ešte nezačala ani podnikať. Majoritným majiteľom svätcov je čínsky podnikateľ Gao Jisheng.

Burnley, ktorá ma na dresoch logo stávkovej spoločnosti LoveBet, získa za sponzoring tiež 7,5 milióna libier ročne. Legálnosť mediálnej pôsobnosti LoveBet ako „ázijskej“ stávkovej spoločnosti je však na britskom trhu nejednoznačná.

Sponzor Evertonu, spoločnosť SportPesa, sa aktuálne stiahla z aktivít v rodnej Keni, keď mala daňové sporty s miestnymi orgánmi (rozhodnutie, ktoré neovplyvňuje medzinárodné dohody spoločnosti).

Celková suma kontraktov klubov Premier League je 349,1 miliónov libier za rok, čo je nárast o 23,5 milióna libier oproti sezóne 2018/19. 

1. Manchester United - L64 million (Chevrolet)
2. Manchester City - L45 million (Etihad)
3. Arsenal - L40 million (Fly Emirates)
4. Chelsea - L40 million (Yokohama)
5. Liverpool - L40 million (Standard Chartered)
6. Tottenham - L35 million (AIA)
7. West Ham - L10 million (Betway)
8. Everton - L9.6 million (SportPesa)
9. Wolves - L8 million (ManBetX)
10. Southampton - L7.5 million (LD Sports)
11. Burnley - L7.5 million (LoveBet)
12. Crystal Palace - L6.5 million (ManBetX)
13. Newcastle - L6.5 million (Fun88)
14. Watford - L6.5 million (Sportsbet.io)
15. Aston Villa - L6 million (W88)
16. Bournemouth - L5 million (M88)
17. Leicester - L4 million (King Power)
18. Sheffield United - L3.5 million (USG)
19. Norwich - L3 million (Dafabet)
20. Brighton - L1.5 million (American Express)

* v miliónoch libier za rok

Doleuvedené čísla navyše nezahŕňajú sponzorov na rukávoch dresov. Kombinovaná hodnota kontraktov za umiestnenie na rukávoch by mala v sezóne 2019/20 priniesť klubom Premier League ďalších 51,8 miliónov libier.


Značky
Premier League

Mohlo by vás zaujímať

Jurgen Klopp: Opakovaný zápas so Shrewsbury odohrá juniorka

Jurgen Klopp: Opakovaný zápas so Shrewsbury odohrá juniorka

Nemecký manažér potvrdil, že opakovaný zápas štvrtého kola proti treťoligovému Shrewsbury odohrá tím U23 pod vedením Neila Critchleyho.

Premier League - zimné transferové okno 2020

Premier League - zimné transferové okno 2020

Zoznam všetkých prestupov a hosťovaní v kluboch anglickej najvyššej súťaže v zimnom prestupovom období 2020.

Christian Eriksen prestupuje do Interu Miláno za 20 miliónov eur

Christian Eriksen prestupuje do Interu Miláno za 20 miliónov eur

Tottenham sa dohodol s milánskym Interom na prestupe dánskeho reprezentanta do talianskeho klubu, uviedol portál Guardian.