TOP 20 najdrahších hráčov sveta do 21 rokov

TOP 20 najdrahších hráčov sveta do 21 rokov

Premier League má podľa portálu Soccerex najväčšie zastúpenie v rebríčku najdrahších hráčov sveta do 21 rokov (hráči narodení po prvom januári 1998). V top dvadsiatke sa nachádza až šesť hráčov.

Na prvej priečke neohrozene tróni francúzsky útočník parížskeho Saint-Germain Kylian Mbappé s transferovou hodnotou viac ako 260 miliónov eur. Jednoznačne tak obhájil svoju pozíciu z predchádzajúcej edície tohto rebríčka a stal sa vôbec prvým hráčom, ktorý prekonal bariéru 200 miliónov libier.

Za ním je anglický krídelník Borussie Dortmund Jadon Sancho, ktorého transferová hodnota je 120 miliónov eur a holandský obranca Ajaxu Matthijs de Ligt, ktorý by mal už čoskoro posilniť taliansky Juventus, s hodnotou 74 miliónov eur.

Najvyššie postaveným zástupcom Premier League je Trent Alexander-Arnold na piatej priečke s hodnotou 73 miliónov eur. Pred ním je ešte, aj keď iba veľmi tesne, ofenzívny záložník Leverkusenu Kai Havertz.

Ďalšími zástupcami z najvyššej anglickej súťaže sú nová americká posila Chelsea Christian Pulisic (57 mil.eur) na 9., záložník kanonierov Matteo Guendouzi (42 mil.eur) na 12., Phil Foden z Manchesteru City (40 mil.eur) na 14., kladivár Declan Rice (39 mil.eur) na 15. a obletované ľavé krídlo Callum Hodson-Odoi (31 mil.eur) z Chelsea na 20. priečke.

Navyše v rebríčku je aj Ryan Sessegnon (33 mil.eur) z aktuálne druholigového Fulhamu na 18. priečke. O získanie mladíka majú eminentný záujem kohúti z Tottenhamu.

Anglicko v rebríčku reprezentuje šesť hráčov, Francúzsko má zastúpenie štyrmi a Brazília troma hráčmi. Ani jeden hráč nie je španielskej národnosti, čo sa stalo vôbec prvýkrát.

V rebríčku je až deväť útočníkov či krídelníkov, šesť stredných alebo ofenzívnych záložníkov, štyria obrancovia a brankársky post zastupuje iba gólman milánskeho AC Gianluigi Donnarumma, ktorý sa do rebríčka prebojoval štvrtýkrát za sebou.

Jedenásť hráčov hrá za kluby v domácich súťažiach, deväť pôsobí v zahraničí. Celková hodnota top 20-tky sa oproti roku 2018 zvýšila o 5,8 percenta. To je oveľa nižší nárast ako rok dozadu, kedy hodnota hráčov oproti roku 2017 išla nahor až o 66 percent.

Metodológia Soccerexu tiež ukazuje, že za posledný rok išla nahor hlavne transferová hodnota obrancov, keď do top desiatky sa dostali až štyria hráči z tejto pozície. Hodnota Matthijsa de Ligta a Trenta Alexander-Arnolda išla oproti roku 2018 hore o viac ako 20 miliónov eur.


Zdieľanie článku

Komentáre