Prečo oba manchesterské kluby bojujú o obrancu Harryho Maguirea?

O obrancu Leicesteru má eminentný záujem Manchester United i Manchester City. Pozreli sme sa na štatistiky obrancu, aby sme zistili prečo je takým žiadaným hráčom a aké sú šance, že hráč King Power Stadium opustí.

Prečo oba manchesterské kluby bojujú o obrancu Harryho Maguirea?

Anglickému obrancovi rozhodne nechýba sebavedomie. 26-ročný hráč zaujal touto štatistikou aj skautov Leicesteru už počas jeho pôsobenia v Hull City. V minulej sezóne boli jeho driblingy druhé najúspešnejšie zo všetkých obrancov v Premier League.

Úspešnosť driblingov obrancov (PL 18/19)

Juan Foyth - 22 - 86%
Harry Maguire - 21 - 76%
Sol Bamba - 20 - 70%

Maguire mal v sezóne 2018/19 aj najvyššiu úspešnosť vo vzdušných súbojoch zo všetkých obrancov v Premier League, dokonca vyššiu ako hviezdny Virgil van Dijk.

Úspešnosť vzdušných súbojov obrancov (PL 18/19) 

Harry Maguire - 151 - 78,1%
Virgil van Dijk - 243 - 74,9%
Shane Duffy - 259 - 72,6%
Phil Jones - 64 - 71,9%
Joel Matip - 94 - 70,2%

Gary Neville sa vyjadril, že Maguire má všetky atribúty moderného stredného obrancu.

„Ak hovoríme o kvalitných atribútoch stredných obrancov, tak Maguire ich má naozaj veľa. Fanúšikovia Leicesteru mi zrejme nepoďakujú, ale Leicester bude mať naozaj veľký problém udržať počas tohto leta Maguirea vo svojom kádri.“

„John Stones je dobrý na lopte, ale myslím si, že Maguire ho už svojimi kvalitami minimálne dorovnal.“

Najdrahší obrancovia v histórii


Virgil van Dijk - 75 mil.libier
Lucas Hernandez - 68 mil.libier
Aymeric Laporte - 57 mil.libier
Benjamin Mendy - 52 mil.libier
Kyle Walker - 50 mil.libier
John Stones - 50 mil.libier

United alebo City?


Maguire by mal v obrane City nahradiť odchádzajúceho Vincenta Kompanyho.

City možno budú musieť hľadať dokonca až dvoch nových obrancov. Ak sa Nicolas Otamendi rozhodne opustiť Etihad, aby našiel klub, ktorý mu dá viac hracieho času.

Aymeric Laporte a Harry Maguire sú však hráči na ľavú stranu stredu obrany a jeden z nich sa tak bude musieť posunúť doprava.

Zaujímavosťou je, že v dokumentárnom filme belasých pod názvom 'Všetko alebo nič', v jednej scéne Pep Guardiola radil Kevinovi de Bruynemu, aby útočil cez priestor, ktorý strážil práve Maguire a využil jeho slabinu nedostatočnej rýchlosti.

„Maguire nie je dostatočne rýchly... Práve tam by si mohol nájsť voľný priestor,“ povedal Guardiola svojmu záložníkovi.

City sú však šampióni a ukončili sezónu 2018/19 s náskokom 32 bodov pred United. Sedel by Old Trafford hráčovmu štýlu viac? Porovnali sme štatistiky Maguirea so strednými obrancami City a United v ligovej sezóne 2018/19.

Prihrávky


City je známe svojim budovaním útoku už z obrannej formácie. Obrancovia majú na konte v priemere za jeden zápas až 77 prihrávok. Obrancovia United iba 42.

Maguire má úspešnosť prihrávok na úrovni 86 percent, čo je o tri percentá menej ako mali obrancovia United a o sedem percent menej ako obrancovia City.

Priemerný počet prihrávok za zápas (PL 18/19)

Strední obrancovia Man City 77
Harry Maguire 56
Strední obrancovia Man Utd 42

Presnosť prihrávok (PL 18/19)

Strední obrancovia Man City 93%
Strední obrancovia Man Utd 89%
Harry Maguire 86%

Osobné súboje a obranné zákroky


Kde Maguire jednoznačne dominuje, sú osobné súboje. Jeho 73 percent je druhé najvyššie číslo v Premier League - hneď za Virgilom van Dijkom - a v tomto smere by bol veľkým prínosom pre oba tímy.

O niečo menej ohúria jeho štatistiky v úspešných obranných zákrokoch, v ktorých je s 55 percentami za priemerom United i City.

Úspešnosť v osobných súbojoch (PL 18/19)

Harry Maguire 73%
Strední obrancovia Man Utd 66%
Strední obrancovia Man City 63%

Úspešnosť obranných zákrokov (PL 18/19)

Strední obrancovia Man Utd 63%
Strední obrancovia Man City 56%
Harry Maguire 55%

Chyby


V tomto smere sa musí Maguire jednoznačne zlepšiť. Minulú sezónu spravil až štyri chyby, po ktorých súper vystrelil na bránu a z toho raz aj vsietil gól. To je rovnaké číslo ako mali na konte všetci štyria obrancovia City dohromady. Obrancovia United zaznamenali spolu osem takýchto chýb.

Chyby vedúce k strelám súpera (PL 18/19)

Strední obrancovia Man Utd (spolu) 8
Strední obrancovia Man City (spolu) 4
Harry Maguire 4

Pohľad z Leicesteru


Leicester si chce hviezdneho hráča v tíme udržať a aj preto doteraz neuviedol, za akú cenu je ochotný 26-ročného hráča predať.

Reportér Sky Sports News Rob Dorsett si myslí, že Leicester je v silnej pozícii a nevylučuje, že líšky by si svojho kľúčového hráča mohli v kádri udržať...

„Leicester City nechce svoju hviezdu predávať. Finančná situácia klubu je dobrá a preto nemusí hráča pustiť do iného klubu. Bohatí majitelia klubu chcú podporiť nového manažéra Brendana Rodgersa, aby líšky mohli zabojovať o top šestku. Aj preto si chcú v kádri udržať najlepších hráčov. A Maguire do tejto skupiny jednoznačne patrí. Iba pred deviatimi mesiacmi podpísal s klubom nový päťročný kontrakt a Leicester je tak vo veľmi silnej vyjednávacej pozícii.“

„Maguire je otvorený prestupu do top klubu, špeciálne do Manchesteru City. Pep Guardiola by ešte zvýšil jeho reputáciu a spravil z neho jednoho z najlepších stredných obrancov. Angličan je však zároveň šťastný v Leicesteri a vďačný vedeniu líšok, ktoré ho pred dvoma rokmi vykúpilo zo zostupujúceho Hull City. Na odchod z klubu určite nebude tlačiť.“

„Vzhľadom na dĺžku jeho kontraktu, jeho vek (26) a aktuálnu situáciu na prestupovom trhu, Leicester nebude počúvať na ponuky nižšie ako 75 miliónov libier. Teda čiastku, ktorú zaplatil Liverpool za Virgila Van Dijka.“Mohlo by vás zaujímať

Patrice Evra: Mentálne slabý Arsenal je stále iba tímom malých detí

Patrice Evra: Mentálne slabý Arsenal je stále iba tímom malých detí

Bývalý obranca Manchesteru United Patrice Evra kritizoval "slabú mentalitu" hráčov Arsenalu a po ligovej prehre so Sheffieldom United ich označil ako "malé deti".

Premier League - výsledky sezóny 2019/20

Premier League - výsledky sezóny 2019/20

Kompletné výsledky anglickej najvyššej súťaže pre sezónu 2019/20.

Klopp a Solskjaer mali na šláger na Old Trafford úplne opačný názor

Klopp a Solskjaer mali na šláger na Old Trafford úplne opačný názor

Obaja manažéri boli zrejme každý na inom zápase - kým Klopp tvrdil, že Manchester United v zápase iba bránil, tak Nór je presvedčený, že diabli hrali útočný futbal.