Premier League 2019/20

Sezóna PREMIER LEAGUE 2019/20 je 28. sezónou Premier League (najvyššej anglickej futbalovej súťaže) od jej založenia v roku 1992. Sezóna sa začína 10. augusta 2019 a posledné kolo je naplánované na 17. mája 2020.

Všetko o Premier League v sezóne 2019/20

Posledná aktualizácia: 8.10.2019

Základné informácie


Obhajcom trofeje zo sezóny 2018/19 je Manchester City. Nováčikmi súťaže sú Norwich City (1. priečka v Championship), Sheffield United (2. priečka v Championship) a Aston Villa (víťaz play-off Championship), ktoré nahradili trojicu zostupujúcich klubov Cardiff City (18. priečka v PL), Fulham FC (19. priečka v PL) a Huddersfield Town (20. priečka v PL).

V domácich pohároch je obhajcom Manchester City (The Emirates FA Cup, Carabao Cup). Ligu majstrov si v sezóne 2019/20 zahrajú Manchester City (majster PL), Liverpool FC (vicemajster PL a víťaz Ligy majstrov), Chelsea FC (3. priečka v PL a víťaz Európskej ligy) a Tottenham Hotspur (4. priečka v PL). V Európskej lige zastupuje anglickú najvyššiu súťaž trojica klubov - Arsenal FC (5. priečka v PL), Manchester United (6. priečka v PL) a Wolverhampton Wanderers (7. priečka v PL).

Novinky


Od sezóny 2019/20 bude prvýkrát rozhodcom na ihrisku k dispozícii videorozhodca (VAR). Systém VAR bude môcť rozhodca použiť v nasledujúcich situáciách: pri góloch (a incidentoch, ktoré k nim viedli), pri pokutových kopoch, pri červených kartách a rozhodcu tiež môže VAR upozorniť na jednoznačnú chybu verdiktu (napríklad karta udelená nesprávnemu hráčovi).

Od roku 2020 budú mať kluby vo februári prvýkrát k dispozícii zimnú prestávku. Jedno ligové kolo sa rozdelí do dvoch víkendov a počas každého z týchto víkendov bude v akcii iba desať klubov (5 zápasov). Hráči každého klubu tak budú mať k dispozícii 10 dní bez ligového futbalu.

Televízne práva


Na Britských ostrovoch vlastnia televízne práva na sezónu 2019/20 spoločnosti Sky Sports a BT Sport. Dvadsať zápasov priemiérovo odvysiela aj spoločnosť Amazon Prime.

Na Slovensku bude vysielať Premier League Slovak Telekom, DIGI SLOVAKIA a Orange Slovensko, v Českej republike T-Mobile, DIGI TV a O2 Czech Republic. Anglickú najvyššiu súťaž bude vysielať nový televízny kanál Premier Sport.


Zoznam klubov


Dvadsať klubov v súťaži tvorí sedemnásť tímov z predchádzajúcej sezóny Premier League a tri postupujúce kluby z Championship. Norwich City a Aston Villa sa vracajú medzi elitu po troch rokoch, Sheffield United po dvanástich rokoch. V súťaži nahradili Cardiff City a Fulham FC (oba kluby zostúpili späť do Championship ihneď po prvej sezóne) a Huddersfield Town (medzi elitou si zahral dve sezóny). Vypadnutie Cardiff City zároveň znamená, že najvyššia súťaž bude bez zástupcu z Walesu prvýkrát od sezóny 2010/11.


KlubMestoŠtadiónManažérPrezývka
Arsenal F.C.Arsenal F.C.London (Holloway)Emirates Stadium (60 260)Unai EmeryThe Gunners
Aston Villa F.C.Aston Villa F.C.BirminghamVilla Park (42 785)Dean SmithVillans
A.F.C. BournemouthA.F.C. BournemouthBournemouthDean Court (11 329)Eddie HoweThe Cherries
Brighton & Hove Albion F.C.Brighton & Hove Albion F.C.BrightonFalmer Stadium (30 666)Graham PotterThe Seagulls
Burnley F.C.Burnley F.C.BurnleyTurf Moor (21 944)Sean DycheThe Clarets
Chelsea F.C.Chelsea F.C.London (Fulham)Stamford Bridge (41 631)Frank LampardThe Blues
Crystal Palace F.C.Crystal Palace F.C.London (Selhurst)Selhurst Park (26 047)Roy HodgsonEagles
Everton F.C.Everton F.C.Liverpool (Walton)Goodison Park (39 221)Marco SilvaThe Toffees
Leicester City F.C.Leicester City F.C.LeicesterKing Power Stadium (32 312)Brendan RodgersThe Foxes
Liverpool F.C.Liverpool F.C.Liverpool (Anfield)Anfield (54 074)Jürgen KloppThe Reds
Manchester City F.C.Manchester City F.C.ManchesterCity of Manchester Stadium (55 017)Pep GuardiolaThe Citizens
Manchester United F.C.Manchester United F.C.ManchesterOld Trafford (74 994)Ole Gunnar SolskjarThe Red Devils
Newcastle United F.C.Newcastle United F.C.Newcastle upon TyneSt James' Park (52 354)Steve BruceThe Magpies
Norwich City F.C.Norwich City F.C.NorwichCarrow Road (27 244)Daniel FarkeThe Canaries
Sheffield United F.C.Sheffield United F.C.SheffieldBramall Lane (32 702)Chris WilderThe Blades
Southampton F.C.Southampton F.C.SouthamptonSt Mary's Stadium (32 384)Ralph HasenhuttlThe Saints
Tottenham Hotspur F.C.Tottenham Hotspur F.C.London (Tottenham)Tottenham Hotspur Stadium (62 062)Mauricio PochettinoSpurs
Watford F.C.Watford F.C.WatfordVicarage Road (20 400)Quique Sánchez Flores The Hornets
West Ham United F.C.West Ham United F.C.London (Stratford)London Stadium (60 000)Manuel PellegriniThe Hammers
Wolverhampton Wanderers F.C.Wolverhampton Wanderers F.C.WolverhamptonMolineux Stadium (32 050)Nuno Espírito SantoWolves


Kľúčové dátumy


16. máj 2019 - V Premier League sa otvára letné transferové okno. Hráči zo zahraničia však budú môcť oficiálne prestúpiť do anglických klubov až 11. júna, kedy sa spustí FIFA Transfer Matching System.
6. jún 2019 - Stretnú sa majitelia jednotlivých klubov Premier League. Postupujúce kluby z Championship (Norwich City, Sheffield United, Aston Villa) formálne vstúpia do súťaže.
13. jún 2019 - O 10:00 spoznáme žreb Premier League pre sezónu 2019/20.
25. jún 2019 - Štartujú kvalifikačné kolá do Ligy majstrov 2019/20. Bez anglického zastúpenia, keďže Manchester City, Liverpool FC, Chelsea FC a Tottenham Hotspur odohrajú prvé zápasy až v základných skupinách v polovici septembra.
27. jún 2019 - Štartujú kvalifikačné kolá do Európskej ligy 2019/20. Bez anglického zastúpenia. Wolverhampon odohrá prvý zápas až v rámci druhého kvalifikačného kola na konci júla a dvojica Arsenal FC a Manchester United si zahrá až v základných skupinách v polovici septembra.
1. júl 2019 - Väčšina klubov Premier League začne okolo tohto dátumu letnú prípravu na sezónu 2019/20.
7. júl 2019 - Odohrá sa prvý potvrdený prípravný duel klubu z Premier League pred sezónou 2019/20. Everton si zahrá v Nairobi (Keňa) s klubom Kariobangi Sharks.
16. júl 2019 - Štartuje prestížny turnaj International Champions Cup 2019, na ktorom si zahrajú Arsenal, Manchester United a Tottenham Hotspur.
17. júl 2019 - V Číne začína turnaj Premier League Asia Trophy 2019, na ktorom si zahrajú Manchester City, Newcastle United, West Ham United a Wolverhampton Wanderers. Semifinále sa odohrá v Olympic Sports Centre v Nanjingu, zápas o tretiu priečku a finále sa odohrá 20. júla na Hongkou Stadium v Šanghaji.
25. júl / 1. august 2019 - Wolverhampton Wanderers vstúpi ako zástupca Premier League do bojov v druhom kvalifikačnom kole Európskej ligy.
4. august 2019 - Vo Wembley je na programe FA Community Shield 2019, v ktorom proti sebe nastúpia víťaz Premier League a víťaz FA Cup-u v sezóne 2018/19. Keďže však v oboch súťažiach zvíťazil Manchester City, tak si belasí zahrajú s vicemajstrom Premier League Liverpoolom.
8. august 2019 - O 18:00 sa uzatvorí letné transferové okno Premier League.
10. august 2019 - Začína nová sezóna Premier League 2019/20.
14. august 2019 - V Istanbule je na programe UEFA Super Cup 2019, v ktorom sa stretnú víťaz Ligy majstrov a Európskej ligy - Liverpool vs Chelsea.
17.-18. september 2019 - Štartuje skupinová fáza Ligy majstrov.
19. september 2019 - Štartuje skupinová fáza Európskej ligy.


Manažérske zmeny


KlubOdchádzajúci manažérDôvod odchoduDátum uvoľneniaPrichádzajúci manažérDátum príchodu
Brighton & Hove AlbionChris Hughton, Írskovyhodenie manažéra13. máj 2019Graham Potter, Anglicko20. máj 2019
Chelsea FCMaurizio Sarri, Talianskoodchod do Juventusu16. jún 2019Frank Lampard, Anglicko4. júl 2019
Newcastle UnitedRafael Benítez, Španielskokoniec kontraktu30. jún 2019Steve Bruce, Anglicko17. júl 2019
Watford FCJavi Gracia, Španielskovyhodenie manažéra
7. september 2019Quique Sánchez Flores, Španielsko
7. september 2019

Hráčske zmeny


Letné transferové okno 2019 sa oficiálne otvorilo vo štvrtok 16. mája 2019 a bolo uzavreté vo štvrtok 8. augusta 2019 (dva dni pred štartom Premier League) o 18:00 stredoeurópskeho času.

Kompletný prehľad hráčov, s ktorými už kluby v novej sezóne 2019/20 nepočítajú nájdete tu.


Zimné transferové okno 2020 sa oficiálne otvorí v stredu 1. januára 2020 a uzavrie sa v piatok 31. januára 2020 o polnoci stredoeurópskeho času.

Príprava



Program


Žreb súťaže sme sa dozvedeli 13. júna 2019 o 10:00. Kompletný žreb jednotlivých kôl Premier League v sezóne 2019/20 nájdete tu.

Ako to vidia stávkové kancelárie


Kurzy na celkového víťaza Premier League v sezóne 2019/20

Klubjún 19júl 19aug 19sep 19okt 19
Manchester City1,731,701,491,412,38
Liverpool3,603,253,513,351,63
Tottenham Hotspur15,0017,0017,4935,75183,12
Manchester United17,0025,0031,5077,00461,06
Chelsea23,0025,0029,2893,25101,35
Arsenal23,0035,0047,4452,50112,82
Wolverhampton150,00150,00171,61600,75747,82
Everton200,00200,00186,06363,251062,53
Newcastle250,00250,00570,222175,753157,06
Leicester300,00300,00271,33213,25252,24
West Ham500,00500,00465,22738,25978,94
Watford1000,001000,00897,441563,253235,19
Crystal Palace1000,001000,00923,001138,251375,81
Southampton1000,001000,00910,781125,752500,81
Bournemouth1500,001500,001173,001375,751497,69
Brighton1500,001500,001400,781625,752297,69
Burnley2000,002000,001586,891563,251907,06
Norwich2000,001700,002011,892250,754313,31
Aston Villa2000,002000,001081,891938,252922,69
Sheffield United2500,002500,002242,442813,254000,81


* kurzy podľa portálu Odds Portal


Značky
Premier League

Mohlo by vás zaujímať

Patrice Evra: Mentálne slabý Arsenal je stále iba tímom malých detí

Patrice Evra: Mentálne slabý Arsenal je stále iba tímom malých detí

Bývalý obranca Manchesteru United Patrice Evra kritizoval "slabú mentalitu" hráčov Arsenalu a po ligovej prehre so Sheffieldom United ich označil ako "malé deti".

Premier League - výsledky sezóny 2019/20

Premier League - výsledky sezóny 2019/20

Kompletné výsledky anglickej najvyššej súťaže pre sezónu 2019/20.

Klopp a Solskjaer mali na šláger na Old Trafford úplne opačný názor

Klopp a Solskjaer mali na šláger na Old Trafford úplne opačný názor

Obaja manažéri boli zrejme každý na inom zápase - kým Klopp tvrdil, že Manchester United v zápase iba bránil, tak Nór je presvedčený, že diabli hrali útočný futbal.