Manchester City - šampión Premier League v sezóne 2018/19

Prinášame vám štatistiky, ktoré potvrdzujú, že Manchester City v tejto sezóne získal titul v najvyššej anglickej súťaži zaslúžene.

Tím Pepa Guardiolu zvíťazil v nedeľu v poslednom kole na pôde Brightonu 4:1 a obhájil tak ligový titul z predchádzajúcej sezóny.

City v historickej tabuľke predbehol Arsenal

Manchester City získal svoj štvrtý titul v ére Premier League a posunul sa tak v historickej tabuľke pred Arsenal. Na Chelsea aktuálne stráca jeden titul. Tabuľke neohrozene vládne 13-násobný šampión Manchester United, ktorú je však veľmi ďaleko od toho, aby si túto bilanciu v dohľadnej dobe vylepšil.

Historická tabuľka počtu získaných titulov v Premier League

Nový bodový štandard

Manchester City v minulej sezóne prekonal rekord v počte získaných bodov v jednej sezóne (100). V tejto sezóne Premier League sa vyšplhal na 98 bodov a o jeden bod v tabuľke predbehol druhý Liverpool. Pred štartom predchádzajúcej sezóny bolo rekordom 95 bodov londýnskej Chelsea Joseho Mourinha zo sezóny 2004/05.

Historická tabuľka počtu získaných bodov šampiónov v Premier League

Skvelý víťazný pomer šampióna

Manchester City vyhral v tejto sezóne Premier League až 32 zápasov, čo je rovnaké číslo ako minulú sezónu. Belasí tak dokázali zvíťaziť až v 84,2 percentách zápasov. Sú tak prvým klubom, ktorý ako majster dokázal prekročiť hranicu 80 percent a to hneď v dvoch sezónach za sebou.

Víťazný pomer šampiónov v Premier League od sezóny 1992/93

Počet dní na čele tabuľky

Manchester City bol v minulej sezóne na čele tabuľky až 240 dní, v tejto sezóne sa toto číslo znížili na 125. Bolo to samozrejme dané dramatickým bojom o prvú priečku s Liverpoolom až do posledného ligového kola. Je to najnižšie číslo od sezóny 2013/14, kedy boli City na čele iba neuveriteľných 15 dní a aj napriek tomu oslavovali ligový titul.

Počet dní na čele tabuľky jednotlivých šampiónov v Premier League

Najviac minút vo vedení

City v tejto sezóne vytvorili nový rekord v počte minút, v ktorých boli v zápasoch vo vedení. Celkovo Guardiolov tím viedol v Premier League až 2088 minút, čo je o 179 minút viac ako v sezóne 2013/14, kedy belasých viedol Manuel Pellegrini.

Najviac minút vo vedení v jednej sezóne Premier League

City najmenej minút prehrávali

Citizens tiež vytvorili rekord v počte minút, v ktorých v zápasoch Premier League prehrávali. Bolo to celkovo iba úžasných 132 minút - o 19 menej ako v predchádzajúcej sezóne a o 37 menej ako v zápasoch vicemajstra z Liverpoolu.

Najnižší počet minút v jednej sezóne Premier League, v ktorých kluby v zápasoch prehrávali

Guardiolova víťazná bilancia

Guardiolov víťazný pomer 84,2 percenta nie je jeho najúspešnejším v manažérskej kariére. V jeho prvej sezóne v Bayerne Mníchov (2013/14) dokázali Bavori v Bundeslige zvíťaziť v 29 z 34 odohraných zápasov, čo je úspešnosť 85,3 percenta.

V prvej sezóne v City zaznamenal Španiel so svojim tímom výhernú úspešnosť 60,5 percenta, čo je najhoršie číslo v jeho kariére. Aj preto je obrovským úspechom, kam až dokázal vytiahnuť belasých v nasledujúcich dvoch sezónach.

Guardiolova manažérska kariéra - priemerný počet získaných bodov za zápas

Celková dominancia v súťaži

City ukončili sezónu iba jeden bod pred Liverpoolom, ale štatistiky ukazujú, že sa stali majstrom absolútne oprávnene. Guardiolov tím zaznamenal najviac domácich víťazstiev, víťazstiev na ihriskách súperov, gólov, striel i zrealizovaných prihrávok.

Zároveň mu jeho súperi nastrielali najmenej gólov. Nie je prekvapením, že belasí držali priemerne loptu na svojich kopačkách až 68 percent hracieho času, čo je samozrejme tiež najlepšie číslo zo všetkých tímov v súťaži.

Liverpool mal lepšie čísla iba v počte inkasovaných gólov (Liverpool 22, Man City 23) a v počte čistých štítov (Alisson 21, Ederson 20).

Výborné štatistiky Citizens v sezóne 2018/19

Mohlo by vás zaujímať

Kedy sa otvára letné transferové okno v Premier League?

Základné informácie o letnom prestupovom období 2019 v štyroch najvyšších ligových súťažiach v Anglicku (Premier League, Championship, League One a League Two).

Najväčší súboj o titul v histórii Premier League

Štrnásť zápasov za sebou muselo vyhrať City, aby dokázalo v konečnej tabuľke preskočiť Liverpool, ktorý sa zároveň stal bezkonkurenčne najlepším vicemajstrom v histórii najvyššej anglickej súťaže.

Brighton vyhodil manažéra iba jeden deň po skončení sezóny

Chris Hughton bol manažérom Brightonu štyri a pol roka. V tejto sezóne 60-ročný manažér zachránil čajky v Premier League, ale v roku 2019 jeho zverenci dokázali nazbierať iba 11 bodov z 18 zápasov.