Ktoré kluby z Premier League si v nasledujúcej sezóne môžu zahrať európske poháre?

Top štvorka Premier League sa kvalifikuje do Ligy majstrov a víťazi FA Cup-u, Carabao Cup-u a tím z piatej ligovej priečky pôjde do Európskej ligy. Jednoduché, však? Čo sa však stane ak anglický klub vyhrá Ligu majstrov a/alebo Európsku ligu?

Ktoré kluby z Premier League si v nasledujúcej sezóne môžu zahrať európske poháre?

Pýtate sa nás 'čo sa stane, ak...?' a naša redakcia sa pozrela na pravidlá UEFA, aby zistila, ako sa môže zmeniť zastúpenie anglických klubov v pohároch pri horeuvedených situáciách.

Kto sa kvalifikuje do Európy za normálnych okolností?


Prvé štyri kluby anglickej Premier League si zahrajú v skupinovej fáze Ligy majstrov.

Víťaz FA Cup-u a klub z piatej ligovej priečky si zahrá skupinovú fázu Európskej ligy a víťaz Carabao Cup-u ide do druhého kvalifikačného kola Európskej ligy.

Víťazi domácich pohárov (FA Cup a/alebo Carabao Cup) si však miestenku v pohárovej Európe môžu zabezpečiť cez umiestnenie v lige. V tejto sezóne už City získalo triumf v ligovom pohári a to znamená, že miestenku v Európskej lige získa šiesty klub z konečnej ligovej tabuľky Premier League.

Situácia ale môže skomplikovať fakt, že víťazi Ligy majstrov a Európskej ligy budú v nasledujúcej sezóne automaticky hrať v skupinovej fáze Ligy majstrov. Túto situáciu si rozoberieme neskôr.

Záleží na tom, kto vyhrá FA Cup?


Určite áno. Ak vo finále uspeje Watford, tak sa automaticky kvalifikuje do Európskej ligy.

Ak však uspeje City, potom si v Európskej lige zahrá klub zo siedmej priečky ligovej tabuľky.

Do roku 2015 sa aj porazený klub z finálového zápasu FA Cup-u prebojoval do pohárovej Európy (ak si víťaz vybojoval miestenku v Lige majstrov cez ligovú súťaž). Zo starého pravidla profitovali Stoke City a Hull City. Teraz však už anglický pohár musíte vyhrať, aby ste si v Európe zahrali.

Ak Watford naozaj vo finálovom zápase uspeje, potom klub zo šiestej priečky Premier League musí hrať už v druhom kvalifikačnom kole (25. júla), čo môže byť veľkým problémom pre predsezónne plány Manchesteru United, Chelsea, Arsenalu či Tottenhamu, ktoré majú naplánované turné v Ázii či USA.

Čo sa stane, ak anglický klub vyhrá Ligu majstrov?


Vo štvrťfinále Ligy majstrov máme až štyroch anglických zástupcov - Manchester City, Manchester United, Tottenham a Liverpool. A tak je tu pomerne veľká šanca, že niektorý z týchto klubov napokon aj uspeje.

Ak sa tak stane a víťaz prestížnej európskej pohárovej súťaže sa zároveň umiestni aj v top štvorke Premier League, tak Anglicko bude mať v Lige majstrov v sezóne 2019/20 iba štyroch zástupcov. Extra miestenka v skupinovej fáze by pripadla rakúskemu šampiónovi (11. priečka v rebríčku UEFA), ktorý by inak musel odohrať kvalifikáciu.

Ak by však víťaz Ligy majstrov bol z Anglicka a skončil mimo top štvorky Premier League - reálna možnosť pre United a Spurs - potom by mala Premier League v skupinovej fáze piatich zástupcov.

Porazený finalista nezískava miestenku do Ligy majstrov. Liverpool by si teda tento rok súťaž nezahral, ak by v sezóne 2017/18 neskončil v prvej štvorke.

UEFA zmenila pravidlo o tom, že jedna krajina môže mať v jednej sezóne Ligy majstrov až päť klubov, iba minulý rok.

V roku 2012 skončil Tottenham v Premier League na štvrtej priečke, ale miestenku do Ligy majstrov napokon nezískal, pretože Chelsea európsku súťaž vyhrala a miestenku tak podľa starých pravidiel získala na úkor Spurs.

Do roku 2005 sa víťaz Ligy majstrov automaticky nekvalifikoval do nasledujúcej sezóny. Pravidlo sa zmenilo po tom, čo Liverpool súťaž vyhral, ale v domácej súťaži neskončil v top štvorke.

Čo sa stane, ak anglický klub vyhrá Európsku ligu?


Arsenal a Chelsea sú medzi najlepšou osmičkou Európskej ligy a sú zároveň aj favoritmi na celkový triumf. Ak jeden z nich zvíťazí, tak sa automaticky kvalifikuje do nasledujúcej sezóny Ligy majstrov.

Ak zároveň neskončí v top štvorke Premier League, tak Premier League bude mať v Lige majstrov piatich zástupcov.

Ak skončí v top štvorke, tak Anglicko bude mať v Lige majstrov iba štyroch zástupcov. Potom tretí klub z francúzskej Ligue 1 (5. priečka v rebríčku UEFA) pôjde priamo do skupinovej fázy Ligy majstrov a vyhne sa tak kvalifikačným zápasom.

Porazený finalista nemá nárok na miestenku v Lige majstrov.

Čo sa stane, ak anglické kluby vyhrajú Ligu majstrov i Európsku ligu?


Pravidlá UEFA hovoria, že Ligu majstrov môže hrať maximálne päť klubov z jednej krajiny. A tu sa ponúka otázka, čo by sa stalo, ak by anglické kluby uspeli v oboch európskych pohároch a zároveň by títo víťazi neskončili v top štvorke anglickej Premier League.

V tomto prípade by sa štvrtý klub z anglickej Premier League nekvalifikoval do Ligy majstrov a zahral by si iba v skupinovej fáze Európskej ligy.

V tejto sezóne by potenciálni víťazi skončili v top šestke Premier League - keďže Leicester City na siedmej priečke už stráca 14 bodov. Top trojka z Premier League a víťazi európskych pohárov by tak hrali v Lige majstrov.

V Európskej lige by si zahrali iba dva anglické kluby - tím zo štvrtej priečky v Premier League a víťaz FA Cup-u (alebo tím zo siedmej priečky v Premier League, ak by City vo finále zvíťazilo).

Ak by v niektorej sezóne anglické kluby triumfovali v Lige majstrov a Európskej lige - a zároveň by sa ani jeden z týchto klubov nekvalifikoval ďalej cez ligovú súťaž - potom by si až deväť klubov z Premier League zahralo v Európe (päť klubov v Lige majstrov a štyri v Európskej lige).


Značky
Premier League

Mohlo by vás zaujímať

United ponúkne Pogbovi megamzdu, West Ham chce Martiala a Rodri smeruje do City

United ponúkne Pogbovi megamzdu, West Ham chce Martiala a Rodri smeruje do City

Manchester United je pripravený ponúknuť Paulovi Pogbovi nový megakontrakt s týždennou mzdou 500 tisíc libier.

Man Utd opäť neuspel s ponukou za Wan-Bissaku, Chelsea nechce pustiť Williana

Man Utd opäť neuspel s ponukou za Wan-Bissaku, Chelsea nechce pustiť Williana

Manchester United ponúkol za pravého obrancu Crystal Palace 50 miliónov libier, uviedol portál Sky Sports News.

Premier League a prestupové špekulácie: Ndombele, Coutinho, Gomez, Diop, Salah, Felix

Premier League a prestupové špekulácie: Ndombele, Coutinho, Gomez, Diop, Salah, Felix

Najnovšie prestupové špekulácie z anglickej Premier League (17.6.2019).