Dominancia top šestky je v tejto sezóne Premier League historicky najvyššia

Bodový zisk Liverpoolu na druhej priečke (73 bodov) po 30 odohraných zápasoch je najvyšší v celej histórii Premier League od prvej sezóny, v ktorej hralo v súťaži 20 klubov.

Dominancia top šestky je v tejto sezóne Premier League historicky najvyššia

Štúdia Sky Sports ukazuje, že top šestka Premier League (Man City, Liverpool, Tottenham, Arsenal, Man Utd a Chelsea) v tejto sezóne dominuje súťaži oveľa viac ako tomu bolo v doterajšej histórii.

Manchester City a Liverpool aktuálne bojujú o titul a štvorica Spurs, Arsenal, Manchester United a Chelsea si to rozdajú o dve zostávajúce priečky v top štvorke, ktoré im zabezpečia účasť v Lige majstrov aj v sezóne 2019/20.

Celkovo tieto kluby už nazbierali 383 bodov, čo je o 12 bodov viac ako v rovnakej fáze súťaže predchádzajúcej sezóny. Ide o najvyššie číslo v histórii a to ešte Chelsea má k dispozícii dohrávku s Brightonom.

Celkový bodový zisk top šestky po 30 odohraných zápasoch

Grafika nižšie ukazuje priemerný bodový zisk podľa umiestnenia v tabuľke po 30 odohraných zápasoch (červená farba) a aktuálny bodový zisk v tejto sezóne (zelená farba). Z uvedeného je jednoznačne vidieť, akým jednoznačným spôsobom súťaž ovládlo šesť najlepších klubov.

Priemerný bodový zisk podľa umiestnenie od sezóny 1995/96 a aktuálne situácia v sezóne 2018/19

Liverpool doteraz získal 73 bodov, čo je až o 10 bodov viac ako je priemerný zisk druhého tímu v tabuľke po 30 odohraných zápasoch. United a Chelsea zatiaľ jednoznačne ovládajú piatu (+7 bodov oproti priemeru) respektíve šiestu priečku (+8 bodov oproti priemeru).

Najvyšší počet získaných bodov klubov na prvých šiestich priečkach od sezóny 1995/96

Táto dominancia najlepších klubov je zároveň zlou správou pre Huddersfield a Fulham na opačnom póle ligovej tabuľky. Oba kluby nazbierali oveľa menej bodov ako je priemerné číslo tímov na devätnástej a dvadsiatej priečke. Chalupári majú aktuálne na konte iba 17 bodov, čo je najnižšie číslo v histórii pre tím na devätnástej priečke tabuľky.

Najnižší počet získaných bodov klubov na zostupových priečkach od sezóny 1995/96
Mohlo by vás zaujímať

Kedy sa otvára letné transferové okno v Premier League?

Kedy sa otvára letné transferové okno v Premier League?

Základné informácie o letnom prestupovom období 2019 v štyroch najvyšších ligových súťažiach v Anglicku (Premier League, Championship, League One a League Two).

Najväčší súboj o titul v histórii Premier League

Najväčší súboj o titul v histórii Premier League

Štrnásť zápasov za sebou muselo vyhrať City, aby dokázalo v konečnej tabuľke preskočiť Liverpool, ktorý sa zároveň stal bezkonkurenčne najlepším vicemajstrom v histórii najvyššej anglickej súťaže.

Brighton vyhodil manažéra iba jeden deň po skončení sezóny

Brighton vyhodil manažéra iba jeden deň po skončení sezóny

Chris Hughton bol manažérom Brightonu štyri a pol roka. V tejto sezóne 60-ročný manažér zachránil čajky v Premier League, ale v roku 2019 jeho zverenci dokázali nazbierať iba 11 bodov z 18 zápasov.