Preplatené hviezdy. Čo ďalej s Mesutom Özilom a Alexisom Sánchezom?

Francúzsky magazín L'Équipe nedávno uverejnil zoznam top desiatky najlepšie zarábajúcich hráčov v Európe. Nachádza sa v ňom aj dvojica Özil a Sánchez, ktorá sa aktuálne ani nezmestí do základnej jedenástky svojich tímov.

Preplatené hviezdy. Čo ďalej s Mesutom Özilom a Alexisom Sánchezom?

Ofenzívny záložník kanonierov kanonierov Mesut Özil je na desiatej priečke s mesačným príjmom 1,6 milióna eur, ľavý krídelník Sánchez si mesačne prilepší o 2,28 milióna eur. Obaja už majú 30 rokov a ich aktuálni zamestnávatelia nevedia čo s nimi.

Bývalí spoluhráči z Arsenalu sa stali symbolom plytvania financiami klubov a tiež ukážkou toho, ako sa z dvoch vysokohodnotených hráčov môžu stať iba náhradníci.

Nemcovi končí kontrakt s kanoniermi v júli 2021, Sánchez má s diablami platnú zmluvu ešte o rok dlhšie.

Kto si ich aktuálne môže dovoliť získať? Vzhľadom na ich kolosálne platové podmienky a ich aktuálnu formu, prakticky nikto.

Na najvyššej úrovni je iba niekoľko potenciálnych kupcov. Iba jeden hráč v Taliansku zarába viac ako dvojica z Premier League – Cristiano Ronaldo v Juventuse. Potom je tu samozrejme trojica veľkoklubov Paris Saint-Germain, Real Madrid a Barcelona. V Nemecku takéto platy hráčom neponúka žiaden klub.

Sanchezov plat je vyšší ako mzda najlepších hráčov Liverpoolu a Tottenhamu dohromady. V tejto sezóne má na konte menej gólov ako Lewis Dunk či Roman Saiss. V rámci Premier League presne jeden.

Asi najlepšie situáciu okolo Sáncheza opísal dočasný manažér diablov Ole Gunnar Solskjaer, ktorý minulý mesiac povedal: „Nemôžem s Alexisom Sanchezom robiť nič.“


TOP 10 najlepšie zarábajúcich hráčov v Európe (mesačná mzda):


Solskjaer má vpredu k dispozícii kvalitných mladých ofenzívnych hráčov, ktorí sa zlepšujú od zápasu k zápasu. Manažér Unai Emery zas pravidelne vynecháva Nemca zo zostavy, keďže sa mu nehodí do jeho koncepcie hry.

Navyše mzdy na futbalovom trhu išli hore rekordným tempom. Ak by platy hráčov zodpovedali aktuálnej ekonomickej situácii, tak by kluby vedeli hráčov pustiť do iného klubu. Stačilo by znížiť ich  prestupovú čiastku.

Manchester City zaplatil v roku 1979 za Steva Daleyho vtedy rekordných 1,437 milióna libier a o rok neskôr ho pustil do iného klubu za 300 tisíc libier.

V dnešnej dobe sú však prestupové čiastky priam šialené. Philippe Coutinho prestúpil do Barcelony za 142 miliónov libier, Kepa Arrizabalaga do Chelsea za za takmer 72 miliónov libier. Obe čiastky sú dvojnásobne vyššie, ako by reálne mali byť.

United by aktuálne za Brazílčana Freda určite nezískal 52 miliónov libier, teda za čiastku, za ktorú ho do klubu priviedol. Fred ale nemá takú obrovskú mzdu ako Sanchez a preto by jeho prípadný odchod z klubu nebol taký komplikovaný.

Niektoré kluby, ktoré chceli uvoľniť svojich hráčov, boli úspešné. Chelsea získala 57 miliónov libier za Diega Costu, čo bol vzhľadom na jeho temperament a zložitú povahu dobrý obchod. Na Stamford Bridge sa nepresadil Alvaro Morata a vzhľadom na jeho formu je 48 miliónov libier, ktoré je za neho ochotné zaplatiť Atlético, tiež dobrým biznisom.

V oboch prípadoch však bol okruh záujemcov veľmi obmedzený. Aj preto Özil a Sánchez ostávajú "zaseknutí" vo svojich aktuálnych kluboch.

Vedenie United a Arsenalu sa teraz zrejme musí spoliehať na nejakú štedrú ponuku z Číny alebo z inej súťaže, v ktorej kluby vlastnia bohatí majitelia. Iba tak sa zrejme dokážu zbaviť dvoch hráčov, ktorí sa stali v ich kádroch nepotrebnými a výrazne zaťažujú ich ročný rozpočet...


Mohlo by vás zaujímať

Kvalifikačný zápas vo Wembley: Anglicko vs Česká republika

Kvalifikačný zápas vo Wembley: Anglicko vs Česká republika

Anglicko chce v piatok večer (20:45) začať kvalifikáciu na európsky šampionát víťazstvom nad Českou republikou.

Všetko čo potrebujete vedieť o novom štadióne Tottenhamu

Všetko čo potrebujete vedieť o novom štadióne Tottenhamu

Tottenham odohrá štvrťfinálové zápasy Ligy majstrov na svojom novom štadióne. Čo nás čaká v novom domovskom stánku Spurs?

Harry Kane zaznamenal vo svojej seniorskej kariére už 200 gólov

Harry Kane zaznamenal vo svojej seniorskej kariére už 200 gólov

Útočník Spurs zaznamenal pri ligovej prehre Tottenhamu na pôde Southamptonu (1:2) dvestý presný zásah vo svojej kariére. Pre klub to dobrý deň rozhodne nebol, ale pre 25-ročného anglického reprezentanta išlo o významný míľnik...