20 najhorších klubov Premier League podľa bodového zisku

Pozreli sme sa na 20 najhorších klubov v histórii Premier League, ktoré dokázali získať najmenej bodov počas jednej ligovej sezóny. Fanúšikovia Sunderlandu by asi tento článok mali vypustiť…

20. Bolton (1995/96)

Získané body: 29, Gólový rozdiel: -32

The Trotters vstúpili do svojej prvej sezóny v Premier League s novým vedením. Do najvyššej súťaže sa prebojovali cez play-off, manažér Bruce Rioch odišiel do Arsenalu a Roy McFarland sa postavil na lavičku tímu spoločne s bývalým asistentom Riocha Colinom Toddom.

Spoločné vedenie tímu však skončilo totálnou katastrofou. McFarland skončil ako manažér Boltonu na Nový rok, kedy bol tím na samom dne ligovej tabuľky. Pod vedením Todda sa Wanderers trocha prebudili a zaznamenali šesť výhier, ale napokon najvyššiu súťaž aj tak opustili z poslednej priečky tabuľky. Ich najlepším strelcom bol John McGinlay s deviatimi presnými zásahmi, čo hovorí za všetko.

19. Middlesbrough (2016/17)

Získané body: 28, Gólový rozdiel: -26

Aitor Karanka nasmeroval Middlesbrough do Premier League s veľmi atraktívnym futbalovým štýlom, ale v najvyššej súťaži to tam Boro nepadalo a to aj napriek tomu, že tím pred sezónou posilnil obávaný zakončovateľ Alvaro Negredo. Boro však strelilo iba 27 gólov za celú ligovú sezónu.

Po kvalitnom štarte do novej sezóny prišla neúprosná realita a Karanka v marci klub opustil. Nahradil ho Steve Agnew, pre Boro už ale bolo príliš neskoro…

18. Reading (2012/13)

Získané body: 28 points, Gólový rozdiel: -28

Royals čakali na prvú výhru v súťaži do novembra. Víťazstvo 2:1 nad Evertonom prišlo až v jedenástom ligovom kole. V januári prišlo k oživeniu, ktoré prinieslo výhry nad Newcastlom a West Bromwichom. Útočník Adam le Fondre a manažér Brian McDermott dokonca získali ocenenia za najlepšieho hráča respektíve manažéra mesiaca.

McDermott o mesiac neskôr na lavičke skončil a nahradil ho Nigel Adkins. Ten už potápajúcu sa loď k záchrane nepriviedol a Royals sezónu ukončili so 6 víťazstvami z 38 zápasov. Napriek tomu neskončili na poslednej priečke tabuľky (viď Queens Park Rangers).

17. Watford (2006/07)

Získané body: 28, Gólový rozdiel: -30

Kluby, ktoré postúpia do najvyššie súťaže, sa zvyčajne vo svojej prvej sezóne medzi elitou výrazne trápia a na Watford Aidyho Boothroyda to sedí perfektne. Do kádra priviedol viacero skúsených hráčov Chrisa Powella, Dannyho Shittua i brankára Bena Fostera na hosťovanie z Manchesteru United.

Napriek tomu čakal na prvú výhru až do novembra v zápase s Middlesbrough. Na ďalšiu si sršne počkali až do 23. januára, kedy najlepší strelec Ashley Young odišiel do Aston Villy. Do formy sa dostal Alžírčan Hameur Bouazza, ale na záchranu to bolo málo. Všetko to zaklincoval gól brankára Spurs Paula Robinsona, ktorý odkopával loptu zo svojej polovice a tá preskočila prekvapeného brankára Fostera.

16. Leicester (2001/02)

Získané body: 28, Gólový rozdiel: -34

Prehra 0:5 s nováčikom z Boltonu v otváracom zápase sezóny nastavila ďalšie smerovanie tímu z Filbert Street. Peter Taylor vydržal na lavičke iba do konca septembra, kedy ho nahradil Dave Bassett.

Nový manažér nazbieral niekoľko víťazných zápasov, ale potom prišla štvormesačná séria bez jedinej výhry, ktorá znamenala koniec všetkým nádejám pre líšky. Päť výhier za celú sezónu, napriek veľkej snahe najlepšieho strelca Briana Deanea a hráča roka Robbieho Savagea.

15. Swindon (1993/94)

Získané body: 30 (27,14 pre sezónu s 38 zápasmi), Gólový rozdiel: -53

The Robins odohrali svoju prvú a zároveň poslednú sezónu medzi elitou a začali ju veľmi zle – štyrmi prehrami za sebou. Ich séria bez víťazstva pokračovala až do novembra, do ligového zápasu s poradovým číslom 16. Swindon predchádzajúce tri roky nemohol postúpiť do najvyššej súťaže pre finančné problémy, napokon však išiel vyššie cez play-off vďaka hráčovi a manažérovi v jednej osobe Glennovi Hoddleovi.

Ten však odišiel do Chelsea a tím prevzal jeho asistent John Gorman. Prišlo niekoľko veľkých momentov, vrátane remízy s Liverpoolom a výhry nad Spurs, ale Swindon doplatil na svoju katastrofálnu obranu. Stal sa prvým tímom po 30 rokoch, ktorý inkasoval viac ako 100 gólov za sezónu. A preto tímu nemohli pomôcť ani presné zásahy Jana Ageho Fjortofta (12 ligových gólov). Dva získané body z posledných 8 ligových zápasov spečatili osud Swindonu. Skončili 10 bodov za dvadsiatym prvým Oldhamom.

14. Portsmouth (2009/10)

Získané body: 19 (28, deväť bodov odpočítaných z tabuľky), Gólový rozdiel: -32

Vedenie súťaže Portsmouthu odpočítalo v ligovej tabuľke deväť bodov pre finančné nezrovnalosti klubu. Dva roky predtým triumfovali Pompey v FA Cup-e, ale v tejto sezóne sa tím v lige výrazne trápil. V zóne zostupu bol od druhého týždňa a aj keby sme ignorovali deväť odpočítaných bodov, tak by si stále našiel miesto v rámci tohto rebríčka.

V novembri tím opustil manažér Paul Hart a nahradil ho Avram Grant, ktorý zostal pri tíme až do konca sezóny. Portsmouthu nepomohli ani výborné výkony útočníka Arunu Dindaneho či obrancu Jamieho O’Haru, ktorý v klube hosťoval z Tottenhamu.

13. Leicester (1994/95)

Získané body: 29 (26,2 pre sezónu s 38 zápasmi), Gólový rozdiel: -35

Líšky sa vrátili do Premier League cez play-off na tretí pokus, po dvoch finálových prehrách, ale ich život v Premier League nemal dlhé trvanie.

V prvých 10 zápasoch sezóny dokázali vyhrať iba dvakrát a manažér Brian Little odišiel v novembri do Aston Villy. Jeho náhradník Mark McGhee si počínal o niečo lepšie a Leicester napokon ukončil sezónu predposledný, dva body nad Ipswichom.

12. West Brom (2002/03)

Získané body: 26, Gólový rozdiel: -36

Pre Baggies postup medzi elitu pod vedením Garyho Megsona započal éru postupov a vypadnutí do/z najvyššej anglickej súťaže. V lete Baggies posilnili káder, prišli Jason Koumas a Lee Hughes z Tranmere respektíve Coventry, ale tomuto kádru jednoducho chýbali väčšie skúsenosti z Premier League.

V ofenzíve operovala dvojica Jason Roberts a Danny Dichio. Dichio sa stal s 8 gólmi vo všetkých súťažiach najlepším strelcom tímu. Napriek uvedenému, sezónu klub ukončil so sedembodovým náskokom pred Sunderlandom.

11. Bradford (2000/01)

Získané body: 26, Gólový rozdiel: -40

Chris Hutchings mal výborný štart do svojej manažérskej kariéry, ale veci sa veľmi rýchlo obrátili k horšiemu. Bradford sa veľmi tesne zachránil v súťaži pod vedením Paula Jewella, ktorý v lete odišiel do Sheffieldu Wednesday. Hutchings začal v Intertoto Cup-e, do ktorého sa Bradford kvalifikoval napriek sedemnástej priečke z predchádzajúcej sezóny.

Svoj klub nasmeroval až do semifinále tejto pohárovej súťaže a ligovú súťaž začali jeho zverenci tiež veľmi sľubne, keď v prvom domácom zápase sezóny porazili Chelsea. Bohužiaľ, bola to jediná ligová výhra z prvých 12 zápasov. V novembri Hutchingsa nahradil Jim Jefferies, ktorý si ale nepočínal oveľa úspešnejšie. Chýbali góly od útočníkov Deana Windassa a Benita Carboneho.

10. Queens Park Rangers (2012/13)

Získané body: 25, Gólový rozdiel: -30

Predchádzajúcu sezónu sa jazdci v súťaži zachránili o jeden bod. V lete tak QPR posilňovali svoj káder vo veľkom štýle. Mark Hughes priviedol Juniora Hoiletta, Joseho Bosingwu, Julia Cesara, Ryana Nelsena, Andyho Johnsona a Roba Greena, ktorí prišli ako voľní hráči. Doplnila ich štvorica Samba Diakite, Park Ji-sung, Stephane Mbia a Esteban Granero z Realu Madrid.

Tím do 23. novembra nevyhral ani jeden zápas a klub tak opustil manažér Hughes. Nový šéf Harry Redknapp v januári opäť nakupoval. Christopher Samba prišiel za 12,5 milióna libier, Loic Remy za 8 miliónov libier, Jermaine Jenas za 2 milióny libier plus Tal Ben Haim posilnil jazdcov ako voľný hráč.

Redknapp bol úspešnejší ako Hughes, ale QPR už v súťaži zachrániť nedokázal. Bezgólová remíza s Readingom na konci apríla znamenala vypadnutie z Premier League pre oba kluby.

9. Wolverhampton (2011/12)

Získané body: 25, Gólový rozdiel: -42

Tím Micka McCarthyho skončil predchádzajúcu sezónu jeden bod nad pásmom zostupu a do tímu v lete prišli Jamie O’Hara zo Spurs a Roger Johnson z Birminghamu, ktorý si navliekol kapitánsku pásku. Sezóna začal pre vlkov dobre – Wolves boli dokonca po prvých dvoch výhrach v sezóne na niekoľko hodín na čele ligovej tabuľky – potom však prišlo šesť prehier v 7 zápasoch.

McCarthy na lavičke skončil po prehre 1:5 s West Bromwichom a nahradil ho dočasný manažér Terry Connor. Počas jeho pôsobenia tím nevyhral ani v jednom zápase a kapitán Johnson dostal od klubu pokutu za to, že prišiel na tréning opitý.

8. West Brom (2017/18)

Získané body: 24,5 (projektovaný výsledok), Gólový rozdiel: -25

Vieme, že táto sezóna ešte pokračuje, ale sme presvedčený, že West Brom sa do nášho rebríčka „prebojuje“. Spĺňa totiž všetky atribúty jednoho z najslabších tímov v histórii Premier League – dosahuje zlé výsledky, jeho hráči zle zakončujú a chýba už aj vôľa a nasadenie.

The Baggies majú aktuálne na konte 22 bodov a do konca sezóny zostáva odohrať päť kôl. Od septembra vyhrali iba v jednom zápase a to už z klubu odišli dvaja skúsení manažéri Tony Pulis i jeho náhradník Alan Pardew.

7. Ipswich (1994/95)

Získané body: 27 (24,4 pre sezónu s 38 zápasmi), Gólový rozdiel: -57

Zdalo sa, že Tractor Boys sa naštartujú po fantastickej septembrovej výhre 3:2 nad Manchesterom United, ktorá prakticky stála Red Devils zisk ligového titulu. Potom však Ipswich opäť skĺzol do pásma zostupu.

Manažéra Johna Lyalla nahradil dočasný manažér Paul Goddard a neskôr k tímu prišiel bývalý hráč Ipswichu George Burley. United si prišli po pomstu v marci, kedy rekordnou výhrou 9:0 ukončili nádeje klubu na záchranu v súťaži.

6. Sunderland (2016/17)

Získané body: 24, Gólový rozdiel: -40

Sam Allardyce opustil klub, aby prevzal anglický národný tím. Nahradil ho David Moyes, ktorý mal pocit, že najlepšou cestou ako udržať čierne mačky v súťaži v roku 2017 bude dať dokopy káder Evertonu z roku 2009.

Do klubu prišli bývalí hráči karameliek Steven Pienaar, Victor Anichebe, Joleon Lescott, Darron Gibson a Bryan Oviedo, a tiež dvojica mladíkov z Manchesteru United Paddy McNair a Donald Love. Vôbec to však nefungovalo a Sunderland čakal na prvú výhru v súťaži až do novembra. Táto výhra prišla s Bournemouthom (ktorý v lige prehrá s absolútne najhorším tímom súťaže zrejme v každej sezóne). Moyes pôsobil čoraz skľúčenejšie a čierne mačky išli o súťaž nižšie na konci apríla, napriek heroickému výkonu Jermaina Defoea, ktorý v sezóne strelil až 15 gólov.

5. Watford (1999/2000)

Získané body: 24, Gólový rozdiel: -42

Graham Taylor nasmeroval Watford k postupu po dvoch sezónach pôsobenia pri klube, ale Premier League bola nad sily jeho kádra. Prišiel Heidar Helguson z Lillestromu i záložník Nordin Wooter zo Zaragozy, spolu však strelili iba 10 gólov za celú sezónu.

Sršne mali výbornú defenzívu a sezónu začali dvoma augustovými víťazstvami nad Liverpoolom a Bradfordom. Ďalšie prekvapujúce víťazstvo prišlo v septembri nad londýnskou Chelsea. Od tohto momentu však dokázali vyhrať už iba v troch ďalších zápasoch a vypadli z Premier League v tom čase s najhorším bodovým ziskom.

4. Sunderland (2002/03)

Získané body: 19, Gólový rozdiel: -44

Teraz už prichádzame k tomu najhoršiemu. Napriek tomu, toto ešte nebola najhoršia sezóna Sunderlandu v Premier League. Sezónu začal na lavičke Peter Reid, potom tím prevzal Howard Wilkinson a sezónu ukončil Mick McCarthy…

Sunderland strelil v sezóne iba 21 ligových gólov – z toho Kevin Phillips strelil šesť – a vyhral iba štyri zápasy. Po výhre 2:1 nad Liverpoolom 15. decembra 2002, už nezaznamenal žiadnu výhru až do 23. augusta, kedy už hral v druhej najvyššej anglickej súťaži. Vytvoril tak rekord Premier League, keď prehral v 15 zápasoch za sebou. Pokračovanie o chvíľu…

3. Aston Villa (2015/16)

Získané body: 17, Gólový rozdiel: -49

Tim Sherwood v predchádzajúcej sezóne uchránil pre Villa Park pôsobenie v najvyššej anglickej súťaži a svet bol zvedavý, čo s tímom dosiahne vo svoje prvej celej sezóne na lavičke Villans. V tíme sa však napokon udržal iba do októbra. Villa sa neotriasla z letných odchodov Christiana Bentekeho a Fabiana Delpha, napriek snahe Rudyho Gestedeho či Jacka Grealisha.

Villans začali sezónu víťazstvom (ako inak, nad Bournemouthom), do odchodu Sherwooda však už zaznamenali iba šesť prehier. Remi Garde si počínal o niečo lepšie – zaznamenal dve výhry, vrátane tej nad Norwichom, po ktorej nasledovala séria jedenástich prehier za sebou.

2. Sunderland (2005/06)

Získané body: 15, Gólový rozdiel: -43

Pamätáte si ešte neslávnu 15-zápasovú sériu prehier Sunderlandu zo sezóny 2002/03? Takže po návrate do Premier League ju ešte predĺžili, keď prehrali v prvých piatich zápasoch sezóny.

Mick McCarthy dostal dôveru vedenia, keď sa čierne mačky na druhý pokus vrátil medzi elitu. Nič však nešlo podľa plánu. V lete prišlo viacero nových hráčov, vrátane mien ako Jon Stead, Kelvin Davis či Anthony Le Tallec (na hosťovanie z Liverpoolu), ale zlý štart do sezóny znamenal pre Sunderland pôsobenie v zóne zostupu. Do konca sezóny ju opustili iba raz a nakoniec ukončili sezónu 15 bodov za devätnástym West Bromwichom, keď dokázali vyhrať iba v troch zápasoch.

1. Derby County (2007/08)

Získané body: 11, Gólový rozdiel: -69

Pre Billyho Daviesa a Derby County prišiel úspech v podobe postupu do najvyššej anglickej súťaže príliš skoro. Škót prevzal klub v júni 2006 a vyjadril sa, že z neho vybuduje do troch rokov konkurencieschopný tím v Premier League. Už v lete pripravoval svoj tím na súboje v Premier League a baranov posilnilo až 10 nových hráčov v lete a ďalších 9 v januári.

Derby remizovalo v prvom zápase sezóny s Portsmouthom, potom však prišli štyri prehry za sebou, v ktorých tím inkasoval 13 gólov a vsietil iba jeden. Výhra 1:0 nad Newcastlom prišla medzi dvoma debaklami – najprv 0:6 s Liverpoolom a potom 0:5 s Arsenalom. Bola to zároveň jediná výhra Derby v sezóne. Daviesa nahradil na lavičke Paul Jewell, ani to však baranom nepomohlo k lepším výsledkom a ani nezabránilo k neslávnemu zápisu do histórie súťaže.