Boj o záchranu v Premier League vrcholí. Kto opustí elitu?

Pozreli sme sa na tímy, ktoré bojujú o holý život v Premier League a snažili sme sa nájsť dôvody, prečo by mohli najvyššiu anglickú súťaž opustiť, ale aj prečo by sa nakoniec mohli zachrániť…

Až sedem tímov je aktuálne v pásme ohrozenia a šesť (pre niektoré tímy už iba päť) kôl pred koncom súťaže im reálne hrozí, že zostúpia do druholigovej Championship.

Brighton & Hove Albion (13., 32 zápasov / 35 bodov)

Dôvody na optimizmus: Sú sedem bodov nad pásmom zostupu a iba päť bodov pod magickou 40-bodovou hranicou.

Dôvody na obavy: Odohrajú ešte štyri zápasy s tímami top šestky – Tottenham Hotspur (17. apríl), Manchester United (5. máj), Manchester City (9. máj) a Liverpool (13. máj).

Tím Chrisa Hughtona čakajú tiež náročné zápasy vonku s Burnley (28. apríl) a ďalším tímom namočeným v bojoch o záchranu Crystal Palace (14. apríl).

Seagulls teda ešte zďaleka nemajú záchranu v suchu a čaká ich šesť náročných duelov, v ktorých sa body budú zbierať veľmi ťažko.

West Ham United (14., 32 zápasov / 34 bodov)

Dôvody na optimizmus: Až štyri z posledných šiestich zápasov sezóny odohrajú na domácom ihrisku. Kladivári nazbierali až štyri body z ostatných dvoch zápasov, vrátane remízy na pôde obhajcu trofeje Chelsea.

Kľúčový tvorca hry Manuel Lanzini by sa mal vrátiť na ihrisko po zranení už 22. apríla v zápase s Arsenalom na Emirates.

Dôvody na obavy: West Ham čakajú ešte tri veľmi náročné duely – s aktuálne vo forme hrajúcim Arsenalom (22. apríl), s jednoznačným lídrom súťaže Manchesterom City (29. apríl) a s tímom na druhej priečke Manchesterom United (10. máj).

Swansea City (15., 32 zápasov / 32 bodov)

Dôvody na optimizmus: Swansea, ktorá podľa Matta Le Tissiera ukazuje veľmi slušné výkony, prehrala od príchodu nového manažéra Carlosa Carvalhala v domácom prostredí v lige iba jeden zápas.

Labute na domácom Liberty ešte čakajú Everton (14. apríl), Southampton (8. máj) a Stoke City (13. máj) – všetky tri tímy majú veľmi zlú bilanciu na ihriskách súperov – a tak by si hráči Swansea mohli vybojovať prvoligovú príslušnosť aj pre ďalšiu sezónu pred domácimi fanúšikmi.

Dôvody na obavy: Koniec apríla bude pre labute veľmi náročný, čaká ich dvojzápas s Manchesterom City (22. apríl) a s Chelsea (28. apríl).

Huddersfield Town (16., 33 zápasov / 32 bodov)

Dôvody na optimizmus: Teriérov čakajú dva kľúčové domáce duely s Watfordom (14. apríl) a Evertonom (28. apríl). Ak ich zvládnu, tak sa zrejme zachránia.

„Ak Huddersfield v sobotu uspeje doma s Watfordom, potom zostúpi posledná trojica v tabuľke,“ povedal odborník Sky Sports Paul Merson.

Dôvody na obavy: Tím Davida Wagnera má druhý najhorší gólový rozdiel v sútaži (-28), iba Stoke je na tom horšie (-33). Naposledy zvíťazili 24. februára nad posledným West Bromwichom, odvtedy už naplno nebodoval.

Navyše teriérov čakajú na konci sezóny zápasy na pôde Manchesteru City (5. máj) i londýnskej Chelsea (9. máj), preto v máji už s veľkým bodovým ziskom počítať nemôžu.

Phil Thompson sa vyjadril, že má obavy o budúcnosť Huddersfieldu medzi elitou, pretože „im došiel dych v tom najhoršom čase“. Le Tissier súhlasí a myslí si, že o poslednom zostupujúcom sa rozhodne medzi dvojicou Southampton a Huddersfield.

Crystal Palace (17., 33 zápasov / 31 bodov)

Dôvody na optimizmus: Orlov už nečaká ani jeden zápas s tímami z top šestky, čaká ich domáci zápas s Brightonom (14. apríl), ktorý v tejto sezóne vonku vyhral iba tri zápasy, a s Leicesterom (28. apríl), ktorý v decembri dokázali poraziť 3:0. Tím Roya Hodgsona navyše v poslednom kole sezóny privíta doma posledný West Bromwich (13. máj).

Le Tissier sa vyjadril, že Eagles sa zachránia, pretože ich do konca sezóny čaká veľmi príjemný žreb.

Dôvody na obavy: Palace sú iba tri body od pásma zostupu a odohrali o jeden zápas viac ako osemnásty Southampton.

Navyše Hodgson neustále musí bojovať so zraneniami hráčov, aktuálne je až osem hráčov mimo hry.

Southampton (18., 32 zápasov / 28 bodov)

Dôvody na optimizmus: Svätci v nedeľu odohrali výborný zápas na Emirates, napokon však s kanoniermi prehrali tesne 2:3.

Napriek tomu to môže byť pre zverencov Marka Hughesa veľké povzbudenie pred poslednými zápasmi sezóny.

„Southampton v zápase s Arsenalom ukázal, že má na to, aby odohral vyrovnané zápasy aj s najlepšími tímami,“ povedal Phil Thompson.

„Prehrali 0:3 s West Hamom a to bol pre nich dokonalý budíček. Zareagovali výborne a na Emirates odohrali výborný zápas.“

„V sobotu musia bodovať na domácom ihrisku s Chelsea, ktorá sa teraz už zrejme bude sústrediť na FA Cup. Ak svätci z tohto zápasu niečo získajú, potom bude boj o záchranu ešte otvorený.“

Dôvody na obavy: Dva z troch zostávajúcich domácich zápasov Southamptonu sú proti Chelsea (14. apríl) a City (13. máj). V najvyššej súťaži svätci nevyhrali od 3. februára, kedy porazili posledný West Bromwich.

Paul Merson tvrdí, že Southampton potrebuje zaváhanie Huddersfieldu, aby sa vyhol vypadnutiu.

„Southampton odohral s Arsenalom výborný zápas, bod však nezískal ani jeden. Aktuálne sú jeho šance na záchranu závislé od výsledkov Huddersfieldu.“

Stoke City (19., 33 zápasov / 27 bodov)

Dôvody na optimizmus: Posledné dva zápasy sezóny hrajú hrnčiari s Palace (5. máj) a Swansea (13. máj). V tom čase by už mal byť k dispozícii aj dôležitý útočník Eric Choupo-Moting, ktorý sa vráti do akcie po zranení.

Dôvody na obavy: Hrnčiari nevyhrali zápas od 20. januára, kedy doma porazili Huddersfield. Bol to prvý zápas nového manažéra Paula Lamberta a jediný víťazný. Navyše Stoke ešte musí odohrať 28. apríla zápas na Anfielde s Liverpoolom, ktorý hrá v dobrej fazóne.

Stoke je vo veľkých problémoch, menej gólov v súťaži strelil iba posledný West Bromwich a preto sú aktuálne hrnčiari favoritom na zostup.

West Bromwich Albion (20., 33 zápasov / 21 bodov)

Dôvody na optimizmus: Dočasný manažér Darren Moore vybojoval vo svojom prvom zápase na lavičke Baggies bod so Swansea a do akcie sa zrejme čoskoro zapojí Daniel Sturridge, ktorý laboroval so zraneným chrbtom.

Dôvody na obavy: Desať bodov od záchrany a odohrá sa už iba päť zápasov. Z toho v nedeľu hrajú Baggies na pôde Manchesteru United a potom ich ešte čakajú dva domáce zápasy s Liverpoolom (22. apríl) a Tottenhamom (5. máj).

Šanca na záchranu je prakticky nulová a pomohol by už iba obrovský zázrak…