Kenedy, Dúbravka, Lascelles: Hráči, ktorí zachránili Newcastle v Premier League

Rafael Benitez potiahol Newcastle už na desiatu priečku v Premier League a záchrana tímu v najvyššej anglickej súťaži je už takmer istá. Ktorých šesť hráčov mu k naplneniu tohto cieľa pomohlo najviac?

Newcastle prehral iba v jednom z ostatných 8 odohraných zápasov. Vyhral nad Manchesterom United, Southamptonom, Huddersfieldom i Leicesterom a pred zápasom s Arsenalom je na desiatej priečke ligovej tabuľky. Od Kenedyho po Paula Dummetta, pozreli sme sa na šesť hráčov, ktorí sú za vzostupom Magpies…

Kenedy

Mladík londýnskej Chelsea Kenedy si hosťovanie na St James‘ Park vychutnáva a nie je preto prekvapením, že o jeho služby už prejavili záujem veľkokluby Bayern Mníchov a Paris Saint-Germain. Je to výsledok jeho výborných výkonov na ľavom krídle.

V 8 odohraných zápasoch nazbieral Kenedy dva góly a dve asistencie, ale Benitez tiež vyzdvihuje jeho chladnú hlavu. „Je veľmi silný na lopte,“ povedal Benitez. „Niekedy, keď ste v zápase pod tlakom, tak nerobíte na ihrisku veci, ktoré by ste mali. S Kenedym na ihrisku sa to nestáva.“

Kenedy ukázal svoj obrovský talent i temperament. 22-ročný hráč priniesol do Newcastle tak veľmi potrebnú novú energiu. V poslednom odohranom zápase s Huddersfieldom, v ktorom pripravil víťazný gól pre Ayoza Pereza, nabehal najviac kilometrov (11,2 km) a spravil najviac šprintov (79) zo všetkých hráčov Newcastle.

Ayoze Perez

Na Pereza majú fanúšikovia Magpies rozdielne názory. Niektorí si myslia, že po sľubnom začiatku jeho kariéry v Newcastle nenapĺňa to, čo sa od neho čakalo. Do klubu prišiel v roku 2014 z Tenerife a pravda je taká, že jeho výkony sú pre Newcastle dôležité. Španiel začínal v siedmich z ostatných 8 zápasov v drese Newcastle na pozícii desiatky a jeho prínos pre tím sa nedá poprieť.

Jeho výkon proti Leicesteru bol navyše aj efektívny. Pripravil otvárací gól pre Jonja Shelveyho a brilantným lobom cez Kaspera Schmeichela vybojoval tímu všetky tri body. 24-ročný hráč pridal aj víťazný gól v zápase s Huddersfieldom a asistoval v zápasoch s Bournemouthom i Crystal Palace.

„Niektorí ľudia hovoria, že nie je dostatočne mohutný a zbavuje sa lopty, ale hrá na pozícii, kde je okolo neho veľa hráčov a preto musí robiť zložité veci,“ povedal Benitez.

„Má dobrý pohyb a rozumie hre. Keď niečo potrebujeme vymyslieť, tak je ideálnou možnosťou medzi obranou a zálohou súpera. Viac takýchto typov hráčov v kádri nemáme.“

Martin Dúbravka

Prestup slovenského brankára Martina Dúbravku zo Sparty Praha počas posledného januárového prestupového dňa vzbudil iba veľmi malý záujem fanúšikov. 29-ročný gólman je relatívne neznámy a nikdy si nezahral v najlepších európskych ligových súťažiach. Jeho doterajší prínos na St James‘ Park je však natoľko významný, že jeho hosťovanie sa zrejme na konci sezóny zmení na trvalý prestup.

„Jeho štart proti Manchesteru United bol naozaj prekvapujúci,“ povedal bývalý gólman Newcastle Shay Given pre Sky Sports News. „Prišiel do Premier League, novej krajiny s novým jazykom a v bráne pôsobil, ako keby tu už hral 10 rokov. Bol to fantastický debut a veľký prínos pre celý klub.“

Proti Manchesteru United sa stal hráčom zápasu a Dúbravka už strakám pomohol aj k čistým štítom v zápasoch so Southamptonom a Huddersfieldom. Výborne diriguje obrannú formáciu vo svojej šestnástke a fanúšikovia si ho veľmi rýchlo obľúbili aj pre jeho presnú rozohrávku. „Museli by sa zblázniť, ak by mu neponúkli dlhodobý kontrakt,“ dodal Given.

Jamal Lascelles

Dôležitosť Jamala Lascellesa pre Newcastle nie je žiadnym tajomstvom, ale jeho štatistiky to ešte podčiarkujú. Kapitán vynechal sedem zápasov aktuálnej sezóny a tím v týchto zápasoch inkasoval 20 gólov a nezaznamenal ani jedno víťazstvo.

24-ročný hráč je pre Newcastle absolútne nepostrádateľný a v ostatných týždňoch predvádza vynikajúce výkony. Lascelles je vodcom a jeho ovládanie vzdušného priestoru bolo kľúčom k čistým štítom proti Manchesteru United, Southamptonu i Huddersfieldu. Ukázal, že patrí medzi top hráčov a prečo si ho Benitez tak cení.

Newcastle s a bez Jamaala Lascellesa v zostave v sezóne2017/18

Lascelles Z V R P VG IG % výhier
S 28 11 7 10 30 27 39%
Bez 7 0 2 5 8 20 0%

Ukážkové je tiež jeho nasadenie. Lascelles môže byť frustrovaný, že ešte nedostal pozvánku do anglickej reprezentácie, ale namiesto toho podáva ešte lepšie výkony. „Nebudem sa tým zaťažovať, taký je futbal,“ povedal nedávno pre The Shields Gazette. „Bolo by to pre mňa pekné ocenenie, ale oveľa dôležitejšie sú aktuálne moje výkony v drese Newcastle.“

Jonjo Shelvey

Po zbytočných červených kartách v zápasoch s Tottenhamom a Evertonom v prvej polovici sezóny, sa Shelvey opäť začal koncentrovať na futbal a našiel svoju stratenú formu. 26-ročný hráč je nepredvídateľnou osobou, ale jeho aktuálne výkony naznačujú, že by si podobne ako Lascelles, zaslúžil pozvánku na svetový šampionát v Rusku.

Shelveyho prihrávky – dlhé či krátke – sý výnimočné a po tom, čo zaznamenal dve asistencie pri výhre 3:0 nad Southamptonom, strelil aj svoj prvý gól sezóny v zápase proti Leicesteru. „Hlavnou vecou je, že má talent i kvalitu,“ povedal Benitez. „Musí sa iba trocha viac usadiť a potom môžeme jeho kvalitu použiť na to, aby diktoval tempo zápasu.“

Shelvey zahodil za hlavu nekonzistentné výkony z prvej polovice sezóny a je oveľa viac disciplinovanejší. Ťaží tiež z toho, že Mo Diame sa presunul do záložnej formácie. Bývalý hráč West Hamu sa v minulej sezóne vpredu trápil, ale teraz exceluje v defenzívnejšej úlohe. Jeho bojovné výkony vytlačili zo zostavy Mikela Merina a vytvorili výbornú platformu pre Shelveyho.

Paul Dummett

Paul Dummett je možno najprekvapujúcejšou hviezdou Newcastle, ktorá sa podielala na vzostupe formy celého tímu. Obranca je odchovancom akadémie a manažér Alan Pardew mu v minulosti povedal, že sa nikdy nedostane do prvého tímu Magpies. Niekoľko fanúšikov malo obavy o jeho budúcnosť, keď sa zranil hneď v prvom kole aktuálnej sezóny.

Dummett sa však otriasol a vrátil sa ešte silnejší ako predtým. Na ihrisko sa vrátil v decembri a v 13 odohraných zápasoch od jeho návratu Newcastle prehral iba v dvoch stretnutiach – s Manchesterom City a Liverpoolom. Stal sa kľúčovou súčasťou obrannej formácie, vo februári podpísal nový kontrakt a fanúšikovia na tribúnach oslavujú jeho meno.

„Ľudia si neuvedomujú, akým dôležitým hráčom Paul Dummett je,“ povedal Benitez. „Je to hráč, ktorý veľmi dobre vie, čo robí. Je dobrý vo vzduchu, má dobrú ľavačku. Ľudia hovoria: ‚Mal by ísť k čiare a centrovať‘. Na tom však nezáleží: vie prihrávať, vie brániť, je nápomocný pri štandardkách. Je to hráč, ktorý vám dá z každej oblasti niečo. A to nám v minulosti chýbalo.“