Chris Waddle: Liverpool sa nemusí obávať žiadneho súpera

Liverpool nemusí mať v semifinále Ligy majstrov strach zo žiadneho súpera, ale určite by sa v nasledujúcom kole chcel vyhnúť Realu Madrid, povedal pre BBC Radio 5 bývalý anglický reprezentant Chris Waddle.

Po vyradení Manchesteru City celkovým skóre 5:1 je tím Jurgena Kloppa druhým favoritom na zisk najcennejšej trofeje, hneď za španielskym Realom. Povedal ďalej Waddle pre britské rádio.

Real má obrovské skúsenosti a vie ako chutí triumf v Lige majstrov a to na pravidelnej báze. Ďalší favorit zo španielskej La Ligy, katalánska Barcelona, už je mimo hry.

V jednom zápase, ktorý rozhodne o všetkom, podobne ako tomu bude vo finále v Kyjeve, môže Liverpool zdolať aj Real. V dvojzápase to bude oveľa ťažšie a preto by sa červení tomuto súperovi v semifinále radi vyhli.

Koho chce Liverpool? Rím alebo Bayern

Pre Liverpool by z môjho pohľadu bol najlepším súperom v semifinále nemecký Bayern alebo taliansky Rím.

Žiaden z uvedených tímov nebude hrať takú ofenzívnu partiu ako City a Liverpool sa bude musieť na taktickú bitku veľmi dobre pripraviť.

Rím by hral s červenými defenzívne a Stadio Olimpico môže byť veľmi nepríjemným prostredím, ale Liverpool má dostatok energie, aby taliansku prekážku dokázal prekonať.

Rím vyradil Barcelonu a je veľkým prekvapením súťaže, ale buďme úprimní, nejde o žiaden fantastický tím. Jednoducho využili skvelú aktuálnu formu.

Bayern musí prejsť cez španielsku Sevillu a nenazval by som to ešte hotovou záležitosťou.

Sevilla doma prehrala, ale vytvorila si množstvo šancí a je až absurdné, koľko góloviek si španielsky tím dokáže vytvoriť a ako málo gólov dokáže streliť.

Bayern ich nakoniec vytrestal. Bavori majú tiež skvelých hráčov, ale rozhodne už nejde o tak fantastický tím ako pred dvomi či tromi rokmi.

Real ešte musí dokončiť prácu s Juventusom, ale výhra 3:0 v Turíne už im zrejme zabezpečí veľmi jednoduchý postup ďalej.

Prečo môže Liverpool triumfovať?

Každý z uvedených tímov môže v súťaži triumfovať, pretože všetky sú v dobrej forme a majú obrovské sebavedomie.

Prečo by to mal byť práve Liverpool? Všetci poznáme ich ofenzívne kvality, ktoré vzbudzujú obavy u každého súpera.

Ale hlavne v defenzíve je to úplne iný tím, čo červení ukázali aj v dvojzápase s Manchesterom City.

Áno, v útočnej tretine Citizens zrejme podali najhorší výkon, aký som od nich v tejto sezóne videl, ale je to aj dôsledok zlepšenej obrannej hry Liverpool.

Červení boli vzadu disciplinovaní a dokázali odolať aj obrovskému tlaku súpera v prvom polčase.

Hráči Liverpoolu boli vpredu, keď to potrebovali a stiahli sa do hlbokej defenzívy, keď na nich súper zatlačil. Zároveň sa úspešne vysporiadali so všetkými centrami City do šestnástky.

Virgil van Dijk a Dejan Lovren v týchto situáciách absolútne dominovali.

Lovren bol často kritizovaný za svoje výkony, ale myslím si, že v zápasoch so City bol dokonca lepším hráčom z obrannej stredovej dvojice.

Vylepšená defenzíva, nie na úkor ofenzívy

Liverpool už nie je iba o útočnej trojici Roberto Firmino, Sadio Mane a Mohamed Salah.

Loris Karius podáva posledný mesiac v bráne zlepšené výkony. V zápase nespravil žiadne väčšie chyby.

Výkon defenzívy sa nedá porovnať s biedou z pred niekoľkých týždňov a navyše to nie je na úkor útočnej hry.

Stále vedia veľmi rýchlo a účelne záutočiť a ak im dáte čo i len trocha priestoru, tak sa dokážu gólovo presadiť.

Salahov gól na 1:1 v odvetnom zápase bol skvelým zakončením. City ho bránili dobre, ale aj tak opäť dokázal gólovo zakončiť.

Áno, v pohári potrebujete na postup aj šťastie a Liverpool si z neho kus vybral, keď regulárny gól Leroya Saneho nebol uznaný pre nesprávne signalizovaný ofsajd.

To ale nebol dôvod, prečo červení pokračujú v súťaži. Ide tu hlavne o produktivitu. Bez ohľadu v akom zápase Liverpool hrá a kto je jeho súperom, dokáže jednoducho strielať veľa gólov.

Kloppova dobrá taktika

Ďalším veľkým pozitívom pre Liverpool je samotný manažér Klopp. Aj pri tomto postupe ukázal, akým skvelým manažérom je.

Určil správnu taktiku a páči sa mi, akým spôsobom vedie zápasy. Navyše s hráčmi má výborný vzťah.

Klopp dokáže zo svojich hráčov vyťažiť maximum – žiaden z hráčov Liverpoolu sa nezbavuje zodpovednosti a všetci idú v zápase na sto percent svojich možností.

Na svoju stranu si získal aj fanúšikov, aj napriek obdobiam, v ktorých Liverpool svoje zápasy prehrával. Tým si ale prešli takmer všetky tímy, stačí sa pozrieť na City z predchádzajúcej sezóny.

Môže skončiť v semifinále Ligy majstrov a na štvrtej priečke v Premier League, ale stále môžeme vidieť obrovský progres, ktorý s ním Liverpool v tejto sezóne spravil.

Liverpool nemá káder na boj o titul

Klopp potrebuje s Liverpoolom získať trofej. Podobne ako u Mauricia Pochettina v Tottenhame, stále tu budú u niektorých ľudí pochybnosti, pokiaľ sa tak nestane.

Liverpool ukázal v tejto sezóne svoje kvality v troch zápasoch so City, ale Klopp aktuálne nemá dostatočne kvalitný káder, aby zabojoval aj o titul v Premier League.

Potrebuje získať aspoň štyroch kvalitných hráčov, aby zatmelil medzeru medzi lídrom súťaže a svojim kádrom. Hĺbka kádra nie je dostatočná pre dlhodobú a náročnú súťaž akou je anglická liga.

Medzi ligou a pohárom je však veľmi veľký rozdiel a Liverpool je aktuálne pohárovým tímom. Vo vyraďovačke dokáže poraziť prakticky ktorýkoľvek tím.

A preto si viacerí fanúšikovia myslia, že Ligu majstrov môže vyhrať. A som presvedčený, že Klopp si to myslí tiež.