Pep Guardiola verí, že Citizens ešte môžu reálne zabojovať o postup do semifinále Ligy majstrov

Španielsky manažér je presvedčený, že Manchester City má dostatočnú kvalitu na to, aby mohol zvrátiť nepriaznivý vývoj vo štvrťfinále Ligy majstrov. Zároveň však dodal, že City budú na postup do semifinále potrebovať „perfektný zápas“.

V prvom zápase na Anfielde Citizens prehrali s Liverpoolom vysoko 0:3 a potrebujú tak v odvete streliť tri góly, aby zápas išiel do predĺženia. Ak však v zápase inkasujú, na postup budú potrebovať päť presných zásahov.

Je to náročná úloha a Liverpool je aktuálne veľkým favoritom na postup medzi najlepšiu európsku štvorku, špeciálne keď City nezvládli ani sobotňajší večerný ligový zápas so svojim mestským rivalom.

V histórii Ligy majstrov však nájdeme až dva tímy, ktoré mali pred odvetou rovnako ťažkú úlohu a napokon sa radovali z postupu.

Tímy, ktoré v Lige majstrov prehrali prvý zápas minimálne o tri góly a postúpili

Tím Súper Prvý zápas Druhý zápas Rok
Deportivo Milan 1:4 4:0 2004
Barcelona PSG 0:4 6:1 2017

V roku 2004, Deportivo La Coruna prehrala s AC Miláno 1:4 na talianskej pôde, keď v zápase zažiarili Kaka, Andrej Ševčenko a Andrea Pirlo. O dva týždne neskôr ale na domácej pôde strelili tri góly už v prvom polčase a dielo skazy pre milánske AC dokonal 15 minút pred koncom zápasu striedajúci Fran.

Ešte senzačnejší postup dosiahla katalánska Barcelona v minulej sezóne s parížskym Saint-Germain.

Španieli šokujúco prehrali vo francúzskom hlavnom meste 0:4. V odvete po 50 minútach stiahli náskok súpera na 4:3, potom však Edinson Cavani strelil gól z rýchleho protiútoku a katalánci potrebovali streliť ďalšie tri góly za 28 minút.

To sa im napokon aj podarilo a to dokonca v posledných sekundách zápasu. Dva góly strelil Neymar v 88. a 91. minúte stretnutia a v piatej minúte nadstaveného času posunul Barcelonu ďalej Sergi Roberto.

Guardiolova bilancia vo vyraďovacích zápasoch Ligy majstrov, v ktorých jeho tím musel doháňať náskok súpera, nie je až taká pozitívna. Jeho tímy išli ďalej iba v dvoch zo 7 takýchto prípadov.

Štatistika Pepa Guardiolu vo vyraďovacej časti Ligy majstrov, ak jeho tím prehral v prvom zápase

Rok Tím Súper Prvý zápas Druhý zápas Postup?
2016 Bayern Atletico Madrid 0:1 2:1 NIE

Guardiolova Barcelona v roku 2011 prehrala s Arsenalom 1:2, aby o svojom postupe rozhodla na Camp Nou víťazstvom 3:1. V roku 2015 v nemeckom Bayerne jeho zverenci šokujúco prehrali na pôde Porta 1:3, v odvete ale portugalského majstra prevalcovali 6:1.

„Ak chcete hrať dobrý futbal, potom jedinou cestou je byť pozitívny,“ povedal Guardiola na tlačovej konferencii pred odvetným zápasom s Liverpoolom.

„Aby sme postúpili, musíme odohrať perfektný zápas, vytvárať si šance a nedať súperovi šancu skórovať.“

„Máme k dispozícii 90 minút a stať sa môže všetko. My spravíme všetko, čo je v našich silách.“

„Túto sezónu sme už veľakrát ukázali – aj v našom poslednom zápase – že si vieme vytvoriť množstvo šancí a to aj v posledných sekundách zápasu.“

„Neviem, či naše posledné dve prehry ovplyvnia mojich zverencov. Ak sa s tým však nedokážu vyrovnať, potom je to dobrá lekcia do budúcnosti. Futbal, podobne ako život, je výzva.“

„O motivácii tu nemusíme hovoriť. Spôsob akým hrali celú sezónu, ukazuje čo chcú dosiahnuť. Tento tím je naozaj výnimočný, je to špička. A to bez ohľadu na to, čo sa stane odteraz až do konca sezóny. Naozaj si užívam, že môžem byť ich manažérom,“ dodal na záver Guardiola.