Liverpool ukázal v zápase s Manchesterom City výrazné zlepšenie v defenzíve

Liverpool je po výhre 3:0 nad Manchesterom City už jednou nohou v semifinále Ligy majstrov. Prvý polčas ukázal ofenzívnu extratriedu zo strany červených, ale v druhom dejstve sme mohli vidieť aj výrazný pokrok smerom dozadu.

Manchester City je zrejme rád, že na Anfielde zvyčajne odohrá iba jeden zápas za sezónu. Na Anfielde sa predstavil pred tromi mesiacmi, keď červení ukončili neporaziteľnosť Citizens v Premier League a na Merseyside neuspel ani včera. Zverenci Pepa Guardiolu vedeli čo môžu od domácich očakávať, ale nevedeli ako ich zastaviť.

Na obranu belasých ale musíme povedať, že iba málo klubov v tejto sezóne dokázalo v prvom polčase udržať s Liverpoolom krok. Kým City začali zápas veľmi trpezlivo, tím Jurgena Kloppa predviedol svoj klasický agresívny pressing. Potom im stačilo iba 19 minút a tri chyby City, aby súpera nekompromisne vytrestali. Domáci boli navyše maximálne produktívni.

Pri skvelom výkone Liverpoolu v prvom polčase sa divákom museli vynoriť spomienky na ich výhru 4:3 z januára, ale tentokrát sa žiaden kolaps nekonal. Zápas si budeme pamätať nielen preto, že Mohamed Salah vsietil svoj 38 gól sezóny a Alex Oxlade-Chamberlain strelil krásny druhý gól zápasu, ale aj pre výborný výkon defenzívy Liverpoolu.

Manchester City nevyslal za celý zápas ani jednu strelu medzi tri žrde. V prvom polčase sa dostal k bráne domácich minimálne a ani v druhom, kedy už výrazne držal loptu vo svojej moci, si veľké šance nevypracoval. Liverpool sa stal iba štvrtým klubom aktuálnej sezóny, ktorý nedovolil City v zápase skórovať.

Brankár Loris Karius bol pred zápasom označovaný ako najväčšia slabina domáceho tímu, ale za štvoricou Trent Alexander-Arnold, Dejan Lovren, Virgil van Dijk a Andrew Robertson nemal prakticky žiadnu prácu. Liverpool, ktorý v minulosti doplácal na chyby v obrane, hral v defenzíve veľmi disciplinovane. Asi prvýkrát v sezóne sme tak na ihrisku mohli vidieť bezradných hráčov City.

Na posilnenie stredu obrany červení neváhali vyplatiť 75 miliónov libier za holandského reprezentanta Virgila van Dijka, ktorý mladému Gabrielovi Jesusovi nedal žiadnu šancu presadiť sa. Vyhral s Brazílčanom takmer každý jeden duel a dobre organizoval defenzívu, ktorá bola pod vedením Kloppa často kritizovaná. A nie je to prvýkrát, čo prítomnosť van Dijka pozdvihla obranu The Reds na vyššiu úroveň. V jeho ostatných 8 štartoch si Liverpool päťkrát udržal čistý štít a inkasoval iba 4 góly.

Veľký pokrok vidíme aj na krajoch obrany. Vpravo operoval Alexander-Arnold a na ľavej strane ovládal priestor Robertson. Robertson podával v posledných týždňoch asi najviac konzistentné výkony zo všetkých hráčov, ale bol to práve mladík Alexander-Arnold, ktorý v zápase so City zažiaril.

19-ročného neskúseného hráča nachytali na hruškách v predchádzajúcich zápasoch Marcus Rashford či Wilfried Zaha, ale skvelého Leroya Saneho pokryl excelentne. Podľa portálu Opta mal Alexander-Arnold na konte štyri obranné zákroky, sedemkrát prerušil akciu súpera a desaťkrát odohral loptu do bezpečia. A to sú najlepšie čísla zo všetkých jeho spoluhráčov. Smerom dopredu tiež zohrával kľúčovú rolu pri otváracom góle Salaha.

Výkon Alexander-Arnolda je odmenou pre Kloppa, ktorý mu veril. A za dôveru sa manažérovi odvďačil aj Lovren. Chorvát bol od príchodu do Liverpoolu veľmi často kritizovaný, ale v stredu nespravil jedinú chybu. Jeho zákroky pri Saneho akcii či centri Aymerica Laporteho nedovolili súperovi vrátiť sa do zápasu.

Podobne ako Karius, aj obrancovia Liverpoolu mali v zápase proti City skvelú podporu. James Milner, Jordan Henderson a Alex Oxlade-Chamberlain neustále napádali súpera a v prvom polčase nedali hráčom City vydýchnuť. Po príchode Georginia Wijnalduma dokonale uzavreli priestor medzi stredom ihriska a ich vlastnou šestnástkou.

Liverpool si udržal v Lige majstrov čistý štít vo štvrtom zápase za sebou a celkovo už šiestykrát – najlepšie číslo v súťaži spoločne s Barcelonou. To je ďalšia štatistika, ktorá poukazuje na zlepšujúcu sa defenzívu klubu z Anfieldu.

Liverpool sa dobre drží nielen vo veľkých zápasoch, ale aj proti slabším súperom. S tímom mimo top šestky prehral iba jeden zápas sezóny. Dva a viac gólov inkasoval s týmito súpermi iba dvakrát.

Teraz však ešte nie je čas na oslavy. Liverpool sa musí sústrediť na ďalšie dôležité zápasy. Už budúci utorok odohrá odvetu na Etihad a cez víkend ich čaká Merseyside derby na Goodison Parku. Salahova možná absencia otestuje kvality ofenzívy, ale Liverpool už teraz vie, že sa môže spoľahnúť aj na hráčov vzadu.