Mali by anglické kluby dať šancu mladším manažérom?

Skúsení britskí manažéri sa trápia v kluboch na chvoste Premier League, pritom v nižších súťažiach je množstvo talentovaných trénerov, ktorí čakajú na svoju šancu…

68-ročný Arsene Wenger sa pred pár dňami vyjadril, že kritika na jeho osobu je aj kvôli jeho vyššiemu veku. „Čím ste starší, tým je tu väčšia diskriminácia kvôli veku,“ argumentoval manažér Arsenalu. Je to zvláštne vyjadrenie, hlavne v tomto období, kedy vidíme na lavičkách klubov viacero veteránov.

Nikdy predtým sme tu nemali toľko trápiacich sa klubov Premier League pod vedením skúsených anglických manažérov. Začalo to v septembri, kedy Roy Hodgson nastúpil v Crystal Palace. V novembri pribudli Sam Allardyce, David Moyes a Alan Pardew. Nasledoval Paul Lambert. Najnovším prírastkom je návrat Marka Hughesa.

Každý jeden z týchto tímov bol v čase príchodu nového manažéra v poslednej štvorke Premier League. Niektorým z týchto manažérov sa už podarilo nasmerovať svoj nový tím k záchrane. Alan Pardew sa s West Bromwichom trápil na samom dne ligovej tabuľky a na lavičke The Baggies už skončil.

V Premier League je veľa zahraničných manažérov, ale stále je tu 8 manažérov z Anglicka, Škótska a Walesu a tiež bývalý reprezentačný tréner Írska Chris Hughton. Väčšina z nich má viac ako 50 rokov. Iba šéf Bournemouthu Eddie Howe má menej ako 45.

Je tu veľký kontrast medzi Premier League a nemeckou Bundesligou – a nie preto, že nemecká súťaž nemá toľko zahraničných trénerov. Pôsobí v nej až 13 trénerov z Nemecka a až päť z nich má iba 30 rokov. Julien Nagelsmann na lavičke Hoffenheimu túto hranicu dosiahol iba v júli.

Najstarším trénerom je šéf Bayernu Mníchov Jupp Heynckes, ktorý má 72 rokov, ale už v lete by ho mohol nahradiť 44-ročný Thomas Tuchel. Potom bude mať najstarší manažér v rámci Bundesligy iba 53 rokov. A to je rovnako ako majú Hughes (54) a Moyes (54) a menej ako Pardew (56), Allardyce (63) či Hodgson (70). Staršia generácia manažérov v Nemecku ukončila svoju trénerskú púť a prepustila miesto mladším.

Edu Rubio, mladý španielsky tréner v MK Dons, je pritom presvedčený, že anglickí manažéri majú momentálne vytvorené výborné prostredie pre ďalšie napredovanie.

Talentovaní mladí manažéri

„Je to veľmi odlišné z obdobia pred 10 rokmi,“ povedal Rubio pre Sky Sports. „Keď som prvýkrát prišiel, bolo tu veľmi tradičné prostredie. Odvtedy však FA odviedla skvelú prácu. Zmenila licenciu UEFA B, zmenila licenciu UEFA A a zmenila tiež Pro Licence. Nápady čerpala zo Španielska, Nemecka a Francúzska. Teraz je tu naozaj veľmi kvalitný trénerský program.“

Sú tu mladí tréneri, ale väčšinou pôsobia v nižších súťažiach. Je tu iba jeden manažér, ktorý pôsobí v Premier League a má menej ako 45 rokov, avšak až deväť takýchto manažérov pôsobí v Championship. Viac ako polovica manažérov v League One a League Two má menej ako 45 rokov.

Bohužiaľ, vedenie tímov v nižších súťažiach nie je zrejme pre vedenie klubov Premier League dostatočnou prípravou pre najvyššiu anglickú súťaž. Nesúhlasí s tým napríklad 64-ročný Paul Hart, ktorý je asistentom trénera v Lutone. „Je tu veľa skvelých talentovaných manažérov,“ povedal Hart pre Sky Sports.

„Výborne si odvádzajú svoju prácu. Nikdy ma neprestáva udivovať, ako aj v League Two dokážu skvelo pripraviť svoje tímy. Hráme proti rôznym systémom a musíme sa ne veľmi dobre pripraviť. Celá divízia má v tomto smere výbornú úroveň.“

Ako dlho budú musieť títo manažéri čakať, aby svoje kvality ukázali aj vyššie? Zoberme si ako príklad Paula Hursta zo Shrewsbury. 43-ročný manažér vybojoval postup so svojimi klubmi na svojich troch prvých manažérskych pozíciách a teraz je so svojim tímom na čele League One. A to aj napriek malým rozpočtom, ktoré mal k dispozícii.

Skúste sa ho však spýtať ako vidí svoje šance na kariérny postup a odpovie vám, že to by musel najprv dostať šancu v Championship a postúpiť s klubom medzi elitu. A nie je sám. Medzi mladými manažérmi vládne frustrácia. 40-ročný Darrell Clarke z Bristol Rovers, išiel hore so Salisbury City, a potom dvakrát za sebou postupoval so svojim aktuálnym tímom.

Ako ďaleko sa však dá ísť s financiami, ktoré majú manažéri k dispozícii? Neukázali už títo manažéri dostatok kvality, aby dostali šancu na vyššom poschodí ligovej pyramídy? Navyše práve teraz sú v tom najlepšom veku.

Ak sa pozrieme na vek manažérov, ktorí triumfovali v Lige majstrov, tak je tu jasné vekové ohraničenie. V roku 2000 triumfoval v súťaži Vicente Del Bosque, ktorý mal 49 rokov, ale odvtedy mali všetci manažéri, ktorí prvýkrát triumfovali v lukratívnej súťaži, 45 rokov alebo menej.

Koľko mali rokov manažéri pri prvom triumfe v Lige majstrov od roku 2001?

Carlo Ancelotti (43)
Rafa Benitez (45)
Pep Guardiola (38)
Luis Enrique (45)
Jose Mourinho (41)
Frank Rijkaard (43)
Roberto Di Matteo (41)
Zinedine Zidane (43)

Talent a tvrdá práca boli cestou k úspechu. Rafa Benitez priviedol k postupu Extremaduru a Tenerife a to mu vo veku 41 rokov zabezpečilo prácu vo Valencii. Dobrá práca Joseho Mourinha v klube Uniaio de Leiria presvedčilo Porto, aby mu dalo šancu. V anglickom futbale sa skôr venuje pozornosť hráčskej kariére, ale nemalo by sa zabúdať, že trénerská cesta je rovnako dôležitá.

Možno by mladí tréneri z nižších súťaží nedokázali uchrániť West Bromwich od vypadnutia. Možno ani Southampton by si pod ich vedením neudržal miesto medzi elitou. Ale namiesto neustálej výmeny tých istých tvárí v rámci klubov Premier League, by bolo určite pre súťaž prospešnejšie, keby úspešní manažéri z nižších poschodí dostali svoju šancu aj na vyššej úrovni.