Ako rýchlo sa dokáže Tottenham otriasť z vypadnutia v Lige majstrov?

Tottenham bol v osemfinále Ligy majstrov jednoznačne lepším tímom ako taliansky Juventus, napriek tomu v lukratívnej súťaži skončil. Teraz ich čakajú náročné zápasy v domácich súťažiach. Ako rýchlo sa dokážu otriasť z bolestivej prehry so starou dámou?

Dve tretiny stredajšieho zápasu s Juventusom mali Spurs všetko pod kontrolou a jednou nohou už boli vo štvrťfinále Champions League. V Turíne uhrali výbornú remízu 2:2 a v odvete vo Wembley viedli gólom Heung-Min Sona z prvého polčasu.

Čo sa stalo v priebehu 64. a 67. minúty je iba pripomienkou toho, aký nevyspytateľný dokáže futbal byť. Dovtedy neviditeľný Gonzalo Higuain dvakrát ukázal svoju genialitu. Najprv sám strelil prvý gól zápasu a potom perfektne naservíroval loptu svojej dvojičke z útoku Dybalovi, ktorý nekompromisne zakončil. Za tri minúty mal razom všetky tromfy v rukách Juventus.

Boli to vôbec prvé dve strely Juventusu medzi tri žrde a rozhodli o postupujúcom medzi osem najlepších tímov Európy. Mladíci Tottenhamu svojim obrovským nasadením a nadšením nedali Juventusu v oboch zápasoch dýchať, ale napokon rozhodli skúsenosti. Zverenci Maxa Allegriho zachovali chladnú hlavu keď to bolo potrebné a Tottenham zažil zatiaľ najväčšie sklamanie pod vedením Pochettina.

Pozornosť sa teraz zameria na to, akým spôsobom sa kohúti z tejto bolestivej prehry dokážu zotaviť. Tottenham je na štvrtej priečke Premier League, ak by však v nedeľu zaváhal na pôde Bournemouthu, medzera medzi ním a Chelsea by sa mohla zmenšiť na dva body. Potom čaká Spurs štvrťfinále anglického pohára FA Cup so Swansea a veľmi náročný ligový duel práve proti londýnskej Chelsea na Stamford Bridge.

Je to veľmi dôležitá séria zápasov a teraz je prioritou, aby sa Pochettinovi zverenci dokázali naplno sústrediť na povinnosti, ktoré sú pred nimi. Spurs ukázali, že do Ligy majstrov zaslúžene patria, podali skvelé výkony proti Realu Madrid, Borussii Dortmund i Juventusu, teraz sa však musia kvalifikovať do tejto súťaže aj pre nasledujúcu sezónu.

Nasledujúce týždne odokryjú charakter hráčov Tottenhamu, ktorí sa však už v minulosti dokázali veľmi rýchlo spamätať z nepríjemných výsledkov. V decembri ich deklasoval 4:1 Manchester City na Etihad Stadium, ale sklamanie z výsledku netrvalo dlho.

Spurs zareagovali ešte väčším odhodlaním a v nasledujúcom zápase na Turf Moor strelili tri góly Burnley, proti ktorému sa určite neskóruje jednoducho. O tri dni neskôr dali päťku Southamptonu vo Wembley. A to bol začiatok 17-zápasovej série bez prehry, ktorú ukončil až v stredu večer Juventus.

Prehra s Manchesterom City nebola pre Spurs jediným ťažký momentom aktuálnej sezóny. Ich výhra 3:1 nad Realom Madrid – po doteraz najlepšom výkone kohútov pod vedením Pochettina – prišla po prehre 0:1 s Manchesterom United na Old Trafford. Výhra 2:1 nad Dortmundom na Westfalenstadion prišla po prehre s Arsenalom v severolondýnskom derby.

Tottenham sa v tejto sezóne vedel zotaviť z prehier veľmi rýchlo. V sezóne 2015/16, v ktorej titul šokujúco získal Leicester, hráči po sklamaní zo sezóny nezvládli zápas posledného kola a prehrali 1:5 s Newcastlom. Pochettinov výber sa však vrátil ešte silnejší a v nasledujúcej sezóne dosiahol najlepší výsledok v ére Premier League. Získal pritom toľko bodov, že v predchádzajúcej sezóne by s týmto počtom získal ligový titul.

Pochettina čaká výzva a bude musieť hráčov nabudiť po veľkom sklamaní. História ale ukazuje, že by bolo chybou vsádzať proti jeho tímu. „Samozrejme sme sklamaní, ale aj to je súčasť napredovania,“ povedal argentínsky manažér po zápase s Juve. Tohtoročný sen v Lige majstrov sa skončil, ale teraz je iba na Tottenhame, či cez víkend ukáže svoju veľkosť na Vitality Stadium.