Ktorý klub Premier League v aktuálnej sezóne najviac vyťažil z manažérskej výmeny?

Kluby Premier League sa rozhodne neostýchajú, pokiaľ ide o zmeny na manažérskych pozíciách. Z päťročného plánu sa razom stane trojročný plán a tieto čísla idú naďalej razantným spôsobom nadol.

Futbal je oblasť, kde všetko závisí na výsledkoch. A ak je manažér úspešný, ani vtedy nemá garantované, že v klube ostane až do konca svojho kontraktu. Pretože aj keď ste úspešným manažérom, tak tlak sa naďalej zvyšuje priamo úmerne s dosiahnutými výsledkami.

Počas poslednej dekády spravili kluby Premier League v priemere deväť manažérskych zmien za sezónu, desať rokov predtým to bolo šesť zmien. Počas sezóny 2017/18 sa k zmene manažéra odhodlalo 8 klubov. Do konca sezóny zostáva odohrať deväť kôl a tlak na manažérov sa stupňuje.

Odrazila sa však táto zmena pozitívne na výsledkoch tímu? Pozreli sme sa na nových manažérov a porovnali ich dosiahnuté výsledky s ich predchodcami.

Počet získaných bodov na zápas po výmene manažéra

Javi Gracia

Pred príchodom Graciu sa zdalo, že sršne budú bojovať o záchranu. Pod Marcom Silvom mali silný štart do novej sezóny, ale ich forma postupne upadala a tím sa skĺzol až k zostupovým priečkam.

Pred tým ako bývalý manažér Rubinu Kazaň prišiel na Vicarage Road, Watford nazbieral 1,08 bodu na zápas a inkasoval 1,76 gólu na zápas. V piatich zápasoch po jeho vstupe do Premier League sa priemerný počet získaných bodov vyšplhal na 2 a sršne inkasovali iba 0,6 gólu na zápas.

A to je zmena ako hrom. Ak by si Graciov tím udržal takúto formu aj v nasledujúcich zápasoch sezóny, sršne by ju ukončili so ziskom 76 bodov a inkasovali by iba 22 gólov.

Je zrejmé, že po niekoľkých zápasoch nemôžeme robiť finálne hodnotenia, ale Graciovi sa po príchode do Watfordu darí a má výrazný vplyv na výkon hráčov. Klub pravdepodobne spravil dobre, že v pravej chvíli nahradil Silvu.

Carlos Carvalhal

Swansea City sa zdalo na prelome roka stratené. 28. decembra prišiel do klubu Carvalhal po vysokej prehre labutí 0:5 s Liverpoolom na Boxing day. Swansea pred jeho príchodom nazbieralo iba 13 bodov z 20 zápasov a zostup do Championship sa zdal nevyhnuteľný.

Po príchode bývalého manažéra Sheffieldu Wednesday sa však labute vyšplhali až na trinástu priečku Premier League, tri body nad zónu zostupu. Získali až 17 bodov v 9 zápasoch, čo dáva výborný priemer 1,88 bodu na zápas. Pod Paulom Clementom a Leonom Brittonom to bolo 0,65 bodu na zápas.

Carvalhal si okrem toho vychutnal veľké výhry nad Liverpoolom a Arsenalom a tiež so svojim tímom zvíťazil v trojbodových zápasoch s Watfordom, West Hamom a Burnley. Navyše Swansea strelilo v deviatich zápasoch pod Carvalhalom viac gólov ako v predchádzajúcich 20 zápasoch.

Claude Puel

Vedenie Leicesteru City po prepustení Craiga Shakespeara zareagovalo veľmi rýchlo. Premier League mala za sebou iba deväť kôl, keď líšky vyhodili Shakespeara, aby ho okamžite nahradili bývalým manažérom Southamptonu Claudom Puelom.

Veľa ľudí zostalo po ohlásení nového manažéra prekvapených, ale Puel odvádza na južnom pobreží Anglicka dobrú prácu. Riskantný ťah sa vedeniu klubu vyplatil.

Leicester bojuje o siedmu priečku v Premier League, ktorá by za istých okolností mohla znamenať miestenku do Európskej ligy. Od Puelovho príchodu líšky nazbierali 1,4 bodu na zápas, čo je o štyri desatiny lepšia bilancia ako pod bývalým manažérom.

Roy Hodgson

Experiment s názvom Frank de Boer sa v Crystal Palace skončil už po štyroch ligových kolách. Bývalý manažér Ajaxu nezískal v prvých štyroch zápasoch ani jeden bod a jeho zverenci navyše nestrelili ani jeden gól. Žezla sa tak veľmi rýchlo chopil Hodgson.

Úloha Roya Hodgsona bola jednoduchá – zachrániť orlov v najvyššej súťaži. Orly sa postupne vyšplhali nad pásmo zostupu, aktuálne však ich forma išla smerom nadol a opäť sú v ohrození.

Prehra s Manchesterom United znamená, že Palace pod Hodgsonom nazbieral v priemere 1,08 bodu na zápas. Samozrejme, je to lepšie ako v prípade de Boera, ale na druhej strane Hodgson s týmto priemerom čelí na Selhurst Parku zložitým záchranárskym prácam.

Palace sa pod vedením bývalého reprezentačného trénera zlepšili, stále však bojujú s kolísavými výkonmi, ktoré ich priviedli až na pozície, na ktorých aktuálne sú.

Paul Lambert

Lambert nahradil Marka Hughesa iba 15. januára a Škót tak viedol hrnčiarov iba v 7 zápasoch. Podobne ako u Graciu, uvedené časové okno je príliš malé, aby sme mohli robiť závery.

Zmena na bet365 Stadium je však evidentná. Hrnčiarov už nie je také jednoduché poraziť, prehrali iba v dvoch z ostatných 7 zápasov. Problémom však je príliš veľký počet remízových rezultátov. Lambert nazbieral v priemere jeden bod na zápas, čo je zvýšenie z čísla 0,68, ktoré Stoke v priemere nazbieralo v 22 zápasoch pred jeho príchodom.

Boj o záchranu pokračuje a na hodnotenie Lamberta si budeme musieť počkať do konca sezóny. Čo však určite môžeme vyzdvihnúť je výrazné zlepšenie defenzívnej práce tímu. Pod Lambertom tím inkasoval v priemere jeden gól na zápas, oproti 2,1 pod Hughesom.

David Moyes

West Ham United po prepustení Slavena Bilica čakal do novembra, aby ohlásil možno trocha prekvapujúci príchod Davida Moyesa. Vedenie kladivárov sa dlho odhodlávalo na túto zmenu, hoci klub sa výrazne trápil už aj v sezóne 2016/17. Škót prevzal klub po neúspešných pôsobeniach v Manchesteri United, Reale Sociedad a Sunderlande.

Klub je aktuálne na štrnástej priečke v Premier League, iba tri body nad Crystal Palace, ktoré je aktuálne na prvej priečke znamenajúcej zostup o poschodie nižšie.

Priniesol Moyes do klubu niečo pozitívne? Prakticky nič. Rozdiel medzi Moyesom a Bilicom nie je veľký. Bývalý manažér diablov nazbieral 0,85 bodu na zápas, Chorvát bol na takmer rovnakom čísle 0,81.

Navyše aktuálne forma nie je dobrá. Klub prehral 1:4 na pôde Liverpoolu a rovnakým výsledkom dokonca aj so Swansea, ktorá tiež bojuje o udržanie v Premier League. Ak kladivári v posledných kolách sezóny nezaberú, fanúšikovia na obrovskom štadióne London Stadium budú sledovať iba zápasy druhej ligy.

Sam Allardyce

Zmena, na ktorú sa čakať neoplatilo. Everton si nechal na nájdenie náhrady za Ronalda Koemana pomerne dlhý čas a po zdĺhavých rokovaniach sa napokon rozhodol angažovať bývalého reprezentačného trénera Anglicka.

Život na Merseyside začal pre Allardyca dobre. Šesť zápasov pod jeho vedením klub neprehral a bod získal dokonca aj na Anfielde, čím sa v poslednom čase veľa manažérov Evertonu pochváliť nemôže. Everton poskočil v tabuľke vyššie a zdalo sa, že súboj o záchranu je definitívne minulosťou. Od začiatku roka však karamelky získali iba sedem bodov z 24 možných a opäť sa nervózne musia obzerať cez rameno.

Ešte viac znepokojujúcejší fakt je, že od príchodu Allardyca získal tím menej bodov ako tomu bolo pred jeho angažovaním. Jeho priemer 0,78 bodu na zápas je výrazným poklesom oproti hodnote 1,07 pred príchodom skúseného manažéra. Bolo by pre nás prekvapením, ak by Allardyce ostal na lavičke Evertonu aj po konci tejto sezóny. A to aj v prípade záchrany v najvyššej súťaži.

Alan Pardew

Asi najväčšie sklamanie na koniec. Pod Tonym Pulis sa West Bromwich nevedel pohnúť z miesta. Pulis v novembri odišiel z klubu a pre fanúšikov to bol predčasný vianočný darček. To však ešte netušili, že po príchode Alana Pardewa pôjde situácia na The Hawthorns ešte k horšiemu.

Okrem slušných výkonov v FA Cup-e, v ktorom dokonca West Brom vyradil aj Liverpool, sa Baggies zvyčajne trápia a ich bilancia pod Pardewom je výrazne horšia ako pod Pulisom. V zápasoch pod jeho vedením nazbierali jeho zverenci iba 0,53 bodu na zápas. Pod Pulisom a dočasným manažérom Garym Megsonom to bolo 0,85.

Baggies sú na dne tabuľky, sedem bodov od miesta záchrany a pod v 15 zápasoch po vedením Pardewa vyhrali iba v jednom jedinom zápase. Až deväťkrát odchádzali z ihriska bez bodového zápisu. Čistý štít si dokázali udržať iba v troch zápasoch, čo je presne rovnaká bilancia ako pod vedením Pulisa.

Zmena manažéra klubu skôr poškodila a zdá sa, že už iba veľký zázrak by mohol zabrániť zostupu West Bromu do Championship.