Komické a trápne, videorozhodca opäť pod paľbou kritiky

Bývalý záložník Tottenhamu Jermaine Jenas ozna?il systém VAR (videorozhodcu) za trápny, kým manažér Spurs Mauricio Pochettino sa vyjadril, že mu bolo ?úto hlavného rozhodcu.

V opakovanom zápase piateho kola FA Cup-u medzi Tottenhamom a Rochdale, v ktorom Spurs jednozna?ne zví?azili 6:1, sa videorozhodca ur?ite nenudil. Hlavne v prvom pol?ase prišlo k dvom kontroverzným rozhodnutiam, ktoré zahr?ovali jeden neuznaný gól a premenenú penaltu, ktorá napokon nebola uznaná.

Son Heung-min dostal žltú kartu po úspešnom premenení pokutového kopu, pretože sa po?as samotnej realizácie zastavil a jeho spoluhrá? Fernando Llorente zas fauloval obrancu pri góle Erika Lamelu a presný zásah Argentín?ana tak nebol uznaný.

Všetko to zdržovalo samotnú hru a rozhodca nadstavoval v pol?ase až šes? minút. Fanúšikovia pri odchode hrá?ov do kabín nespokojne bu?ali.

„Prvý pol?as bol tak trochu trápny pre všetkých,“ povedal Pochettino. „Neviem, ?i tento systém nie?omu vôbec pomáha.“

„Myslím si, že futbal je o emóciách. Ak zabijeme emócie, nikto nebude spokojný s tým, ?o uvidí na ihrisku. Môj názor je, že máme najlepších rozhodcov v Európe. Rozhodca je pánom na ihrisku a jeho slovo vždy platí.“

?o sa všetko riešilo v uvedenom zápase s použitím VAR?

7. minúta: Erik Lamela vsietil gól, ale gól nebol uznaný pre faul Fernanda Llorenteho na jednoho z obrancov.

22. minúta: Krídelník Spurs Lucas Moura vnikol do pokutového územia a išiel k zemi po zjavnom kontakte s McGaheyom. Kontakt bol ozna?ený ako minimálny a penalta sa nekopala.

23. minúta: Son strelil gól, ale rozhodca skúmal, ?i má gól uzna?. Pôvodné rozhodnutie ostalo v platnosti.

25. minúta: Kierana Trippiera fauloval Matt Done a Spurs zahrávali priamy kop. Rozhodca kontroloval, ?i kontakt nebol už v rámci šestnástky súpera.

29. minúta: Son poslal Tottenham do vedenia z pokutového kopu. Po?as jeho realizácie sa však zastavil, dostal žltú kartu a Rochdale rozohrával nepriamy kop.

31. minúta: Stephen Humphrys dorovnal skóre, ale opä? je tu pauza, pretože rozhodca skúma ?i má gól naozaj uzna?.

45+5. minúta: Po zákroku Erika Lamelu na Calluma Campsa dostáva záložník Tottenhamu žltú kartu a rozhodca Tierney konzultuje s videorozhodcom, ?i nemá by? udelená karta ?ervená.

47. minúta: Llorente skóruje a rozhodca skúma, ?i má by? gól uznaný. Pôvodné rozhodnutie ostáva v platnosti.

53. minúta: Llorente striela tretí gól Spurs a rozhodca opä? skúma, ?i má by? gól uznaný. Pôvodné rozhodnutie ostáva v platnosti.

65. minúta: ?alšie prerušenie pri piatom góle Tottenhamu. Rozhodca opä? dáva preveri?, ?i má gól osta? v platnosti. Pôvodný verdikt rozhodcu platí.

‚Všetci sú zmätení‘, hovoria manažéri

„Ak je môj názor je dôležitý, tak si myslím, že musíme na tomto systéme zapracova? a ?aká nás ešte ve?a práce. Dnes boli všetci totálne zmätení. Som za nové technológie, ale mali by sme ich používa? s rozumom, pretože inak úplne zmeníme túto hru,“ povedal manažér kohútov Pochettino.

„Je to zložité aj pre rozhodcu. Bolo mi ho ?úto a bolo mi ?úto aj fanúšikov na tribúnach, pretože nerozumeli ?o sa vlastne deje a pre?o sa nehrá.“

„Bolo to vzdelávanie s videorozhodcom. Užíval som si to. Zmätky boli rovnako vzrušujúce ako samotná hra. Teraz už systému VAR rozumiem. Viem, že rozhodca potrebuje ochranu a treba to vysvetli? aj fanúšikom,“ dodal manažér Rochdale Keith Hill.

„Vždy som presne vedel ?o sa deje, ale fanúšikovia nie. Musíme nájs? spôsob, ako ich informova?, ?o sa na ihrisku rieši. Fanúšikovia potrebujú viac informácií a potom to bude lepšie.“

„VAR by mohol by? pre futbal ve?mi užito?ný, ale teraz pôsobí ve?mi komicky. Všetko trvá príliš dlho a nikto nevie, ?o sa vlastne deje,“ dodal bývalý záložník Spurs Jermaine Jenas pre BT Sport.