Komické a trápne, videorozhodca opäť pod paľbou kritiky

Bývalý záložník Tottenhamu Jermaine Jenas označil systém VAR (videorozhodcu) za trápny, kým manažér Spurs Mauricio Pochettino sa vyjadril, že mu bolo ľúto hlavného rozhodcu.

V opakovanom zápase piateho kola FA Cup-u medzi Tottenhamom a Rochdale, v ktorom Spurs jednoznačne zvíťazili 6:1, sa videorozhodca určite nenudil. Hlavne v prvom polčase prišlo k dvom kontroverzným rozhodnutiam, ktoré zahrňovali jeden neuznaný gól a premenenú penaltu, ktorá napokon nebola uznaná.

Son Heung-min dostal žltú kartu po úspešnom premenení pokutového kopu, pretože sa počas samotnej realizácie zastavil a jeho spoluhráč Fernando Llorente zas fauloval obrancu pri góle Erika Lamelu a presný zásah Argentínčana tak nebol uznaný.

Všetko to zdržovalo samotnú hru a rozhodca nadstavoval v polčase až šesť minút. Fanúšikovia pri odchode hráčov do kabín nespokojne bučali.

„Prvý polčas bol tak trochu trápny pre všetkých,“ povedal Pochettino. „Neviem, či tento systém niečomu vôbec pomáha.“

„Myslím si, že futbal je o emóciách. Ak zabijeme emócie, nikto nebude spokojný s tým, čo uvidí na ihrisku. Môj názor je, že máme najlepších rozhodcov v Európe. Rozhodca je pánom na ihrisku a jeho slovo vždy platí.“

Čo sa všetko riešilo v uvedenom zápase s použitím VAR?

7. minúta: Erik Lamela vsietil gól, ale gól nebol uznaný pre faul Fernanda Llorenteho na jednoho z obrancov.

22. minúta: Krídelník Spurs Lucas Moura vnikol do pokutového územia a išiel k zemi po zjavnom kontakte s McGaheyom. Kontakt bol označený ako minimálny a penalta sa nekopala.

23. minúta: Son strelil gól, ale rozhodca skúmal, či má gól uznať. Pôvodné rozhodnutie ostalo v platnosti.

25. minúta: Kierana Trippiera fauloval Matt Done a Spurs zahrávali priamy kop. Rozhodca kontroloval, či kontakt nebol už v rámci šestnástky súpera.

29. minúta: Son poslal Tottenham do vedenia z pokutového kopu. Počas jeho realizácie sa však zastavil, dostal žltú kartu a Rochdale rozohrával nepriamy kop.

31. minúta: Stephen Humphrys dorovnal skóre, ale opäť je tu pauza, pretože rozhodca skúma či má gól naozaj uznať.

45+5. minúta: Po zákroku Erika Lamelu na Calluma Campsa dostáva záložník Tottenhamu žltú kartu a rozhodca Tierney konzultuje s videorozhodcom, či nemá byť udelená karta červená.

47. minúta: Llorente skóruje a rozhodca skúma, či má byť gól uznaný. Pôvodné rozhodnutie ostáva v platnosti.

53. minúta: Llorente striela tretí gól Spurs a rozhodca opäť skúma, či má byť gól uznaný. Pôvodné rozhodnutie ostáva v platnosti.

65. minúta: Ďalšie prerušenie pri piatom góle Tottenhamu. Rozhodca opäť dáva preveriť, či má gól ostať v platnosti. Pôvodný verdikt rozhodcu platí.

‚Všetci sú zmätení‘, hovoria manažéri

„Ak je môj názor je dôležitý, tak si myslím, že musíme na tomto systéme zapracovať a čaká nás ešte veľa práce. Dnes boli všetci totálne zmätení. Som za nové technológie, ale mali by sme ich používať s rozumom, pretože inak úplne zmeníme túto hru,“ povedal manažér kohútov Pochettino.

„Je to zložité aj pre rozhodcu. Bolo mi ho ľúto a bolo mi ľúto aj fanúšikov na tribúnach, pretože nerozumeli čo sa vlastne deje a prečo sa nehrá.“

„Bolo to vzdelávanie s videorozhodcom. Užíval som si to. Zmätky boli rovnako vzrušujúce ako samotná hra. Teraz už systému VAR rozumiem. Viem, že rozhodca potrebuje ochranu a treba to vysvetliť aj fanúšikom,“ dodal manažér Rochdale Keith Hill.

„Vždy som presne vedel čo sa deje, ale fanúšikovia nie. Musíme nájsť spôsob, ako ich informovať, čo sa na ihrisku rieši. Fanúšikovia potrebujú viac informácií a potom to bude lepšie.“

„VAR by mohol byť pre futbal veľmi užitočný, ale teraz pôsobí veľmi komicky. Všetko trvá príliš dlho a nikto nevie, čo sa vlastne deje,“ dodal bývalý záložník Spurs Jermaine Jenas pre BT Sport.