Anglické kluby vstupujú do Ligy majstrov, kto má aké šance na postup?

Najväčšie šance na postup zo skupiny má z anglických klubov Liverpool, uvádza analytická štúdia Gracenote Sports.

Šance na postup do osemfinále Ligy majstrov sa po žrebe skupinovej fázy, v ktorej sa Kloppovi zverenci stretnú so Sevillou, Spartakom Moskva a Mariborom, pre červených zvýšili o 30%.

Najväčšie šance na postup zo skupiny má Real Madrid, Barcelona a Bayern Mníchov s 97%-nou šancou na postup do vyraďovačky.

Šampión škótskej najvyššej súťaže Celtic má naopak iba štvorpercentnú šancu na postup medzi posledných 16 tímov.

Kluby s najväčšou šancou na postup do osemfinále LM

Real Madrid (97%)
Barcelona (97%)
Bayern Mníchov (97%)
Paris St-Germain (93%)
Juventus (88%)
Atletico Madrid (85%)
Sevilla (84%)
Monaco (83%)

Šťastný Liverpool?

Ešte pred žrebovaním Gracenote predikovala, že Liverpool, ktorý do skupinovej fázy Ligy majstrov postúpil cez nemecký Hoffenheim celkovým skóre 6:3, nebude medzi 16 klubmi, ktoré postúpia zo skupiny.

Teraz však s 81 percentami je klubom s najvyššou šancou na postup do osemfinále zo všetkých mužstiev z Britských ostrovov.

Naopak, Tottenham Hotspur by nemal postúpiť, keď v skupine H sa viac favorizuje dvojica Real Madrid a Borussia Dortmund.

Rímsky AS má šancu 48% na postup a pred ním by mala skončiť dvojica Chelsea a Atletico Madrid. Šachtar Doneck (45%) by zas mal naháňať dvojicu Manchester City a Neapol.

So 73 percentami má City rovnakú šancu na postup ako ich mestský rival United, na ktorého čaká Benfica, Bazilej a CSKA Moskva.

Šanca na postup jednotlivých anglických klubov

Jednotlivé skupiny Ligy majstrov

Skupina A: Benfica, Manchester United, Bazilej, CSKA Moskva
Skupina B: Bayern Munchen, Paris St-Germain, Anderlecht, Celtic
Skupina C: Chelsea, Atletico Madrid, Roma, Karabach
Skupina D: Juventus, Barcelona, Olympiakos, Sporting
Skupina E: Spartak Moskva, Sevilla, Liverpool, Maribor
Skupina F: Šachtar Doneck, Manchester City, SSC Neapol, Feyenoord
Skupina G: Monaco, Porto, Besiktas, RB Leipzig
Skupina H: Real Madrid, Borussia Dortmund, Tottenham, Apoel

Arsenal jasným favoritom na postup z Európskej ligy

Kanonierov čaká účasť iba v Európskej lige a v skupine H na nich čaká trojica Bate Borisov, Kolín a Crvena Zvezda Belehrad.

Gracenote verí, že Arsenal (96%) má najväčšiu šancu postupu zo skupiny zo všetkých klubov v súťaži. Nasledujú ho kluby Athletic Bilbao, Villarreal a Dynamo Kyjev.

Druhý účastník pohárovej súťaže číslo dva z Anglicka, Everton, má 67-percentnú šancu na postup medzi posledných 32 tímov. V skupine ho čaká francúzsky Lyon i talianska Atalanta.

Šanca, že Európsku ligu vyhrá klub, ktorý skončí na tretej priečke v skupinovej fáze Ligy majstrov je takmer 60 percent.

Až traja z ostatných 8 víťazov Európskej ligy začínal svoju pohárovú púť v Lige majstrov – vrátane Chelsea v roku 2013.

„Je väčšia šanca, že Európsku ligy vyhrá klub, ktorý nebude zo 48 tímov, ktoré začínajú súťaž v skupinách,“ povedal Simon Gleave, hlavný analytik v Gracenote Sports.

„Osem z dvanástich najpravdepodobnejších víťazov Európskej ligy začína túto sezónu v Lige majstrov.“

Ako to funguje?

Gracenote používa tzv. hodnotenie „Euro Club Index“ všetkých európskych klubov a potom simuluje skupinovú fázu miliónkrát, aby predikovala finálne umiestnenie klubov v skupinách.

V minulej sezóne spoločnosť správne určila 15 zo 16 postupujúcich klubov v Lige majstrov a 27 z 32 postupujúcich v Európskej lige.