Manchester City má najdrahší káder futbalovej histórie

Manchester City má najdrahší káder vo svete futbalu, uvádza skupina CIES Football Observatory.

City v lete investovalo do nových hráčov 242 miliónov eur a hodnota ich kádra sa vyšplhala na 853 miliónov eur.

To je o 3 milióny eur viac ako hodnota kádra francúzskeho klubu Paris Saint-Germain, ktorý v lete získal Neymara za rekordnú čiastku 222 miliónov eur a v letnom transferovom období nakupoval celkovo za 395 miliónov eur (vrátane 180 miliónovej investície do Mbappého).

Na tretej priečke sa nachádza Manchester United, ktorý do svojho kádra celkovo investoval 784 miliónov eur.

Diabli boli minulý rok ešte na prvej priečke, ale toto leto sa ich hodnota kádra navýšila „iba“ o 66 miliónov eur.

Premier League v top desiatke zastupujú ešte Chelsea na štvrtej, Liverpool na ôsmej, Arsenal na deviatej a Tottenham na desiatej priečke.

CIES pokrýva údaje z piatich najväčších európskych súťaží – Premier League v Anglicku, Ligue 1 vo Francúzsku, Bundesliga v Nemecku, Serie A v Taliansku a La Liga v Španielsku.

Premier League samozrejme vedie agregovaný rebríček jednotlivých sútaží, keď kádre anglických klubov majú celkovú hodnotu 5,7 miliardy eur (priemer 287 miliónov na klub, navýšenie +28% oproti predchádzajúcemu roku).

Nasleduje talianska Serie A s 2,4 miliardy eur (122 miliónov eur na klub, nárast +26%), španielska La Liga s 2,2 miliardy eur (110 miliónov eur na klub, nárast +9%), nemecká Bundesliga s 1,9 miliardy eur (107 miliónov eur na klub, nárast +19%) a napokon francúzska Ligue 1 s 1,8 miliardy eur (93 miliónov eur na klub, nárast +78%).

TOP 100 najdrahších kádrov v najväčších futbalových súťažiach Európy

(názov klubu, hodnota kádra, rozdiel oproti septembru 2016)