Je rozhodnuté, prestupy sa v Anglicku skončia ešte pred štartom Premier League

Kluby Premier League na dnešnom stretnutí odhlasovali, že letné transferové okno sa uzavrie ešte pred prvým odohraným zápasom ligovej sútaže.

Letné prestupové obdobie 2018 sa pre anglické kluby skončí vo štvrtok 9. augusta, dva dni pred štartom novej sezóny. Nové pravidlo však platí iba nakupovanie hráčov.

Hráči budú môcť Premier League opustiť aj po tomto dátume a odchod hráčov z Anglicka sa bude riadiť podľa dátumov v iných krajinách, ktoré budú mať prestupové okná otvorené do konca augusta či začiatku septembra.

Nižšie anglické futbalové súťaže zatiaľ ostávajú bez zmien, pokiaľ sa aj kluby z týchto súťaží nerozhodnú nasledovať tímy z Premier League. Januárové transferové okno ostáva tiež bez zmien.

Rozhodnutie nebolo jednomyseľné. Na schválenie bol potrebný súhlas dvoch tretín klubov z Premier League. A presne takýto počet za zmenu hlasoval – 14 klubov sa vyjadrilo kladne, 5 hlasovalo proti a jeden sa zdržal hlasovania.

Výkonný riaditeľ Premier League Richard Scudamore pre Sky Sports News povedal: „Nebolo to jednomyseľné, ale nikto nebol z výsledku nahnevaný. Niektoré kluby majú obavy, že ak po tomto dátume odídu hráči z ich kádrov, už nebudú mať šancu nahradiť ich. Preto zmenu nepodporili.“

„Stretli sme sa s manažérmi ešte pred začiatkom sezóny. Majú v tomto smere silné slovo. Valná väčšina z nich bola za uzatvorenie prestupového okna ešte pred štartom súťaže.“

Viacero manažérov Premier League sa sťažovalo na negatívny dopad transferovej neistoty na tím a neustále špekulácie ohľadom budúcnosti ich hráčov aj po štarte novej sezóny.

V tejto sezóne sme niečo podobné mohli vidieť u Alexisa Sancheza v Arsenale, Diega Costu v Chelsea, Philippe Coutinha v Liverpoole i Virgila van Dijka v Southamptone. To sú iba štyria z veľkého zoznamu hráčov, o ktorých budúcnosti sa špekulovalo až do konca augusta a väčšina z nich za svoje kluby ani nenastupovala.