Arsene Wenger: Pochovali sme 70 miliónov libier

Arsenal zaplatí „obrovskú cenu“ za rozhodnutie ponechať si v klube Alexisa Sancheza a nepustiť ho počas posledného prestupového dňa do Manchesteru City, tvrdí manažér severolondýnčanov Arsene Wenger.

Wenger odmietol za čílskeho reprezentanta niekoľko ponúk z Manchesteru City, pričom najvyššia z nich bola vo výške 60 miliónov libier. Kanonieri sa snažili získať Thomasa Lemara z AS Monaco za 92 miliónov libier, ten však do Londýna prestúpiť nechcel a tak Sanchez klub neopustil.

Sanchez teraz môže opustiť Emirates už budúce leto úplne zadarmo a Wenger predpokladá, že za jeho náhradu bude musieť klub zaplatiť okolo 70 miliónov libier.

„Sanchez má už iba rok platný kontrakt, na konci sezóny pochováme 60 až 70 miliónov libier, aby sme na konci sezóny za neho našli adekvátnu náhradu,“ povedal Wenger pre beIN Sports.

„Je to obrovská cena, ktorú sme museli zaplatiť. Niekedy však musíte spraviť takéto ťažké rozhodnutie a rozlúčiť sa s jedným alebo dvomi hráčmi.“

Wenger zaregistroval stúpajúci trend hráčov, ktorým končí kontrakt a odchádzajú z klubov. Alex Oxlade-Chamberlain prestúpil v poslednom prestupovom dni do Liverpoolu za 35 miliónov libier. Predtým odmietol podpísať s kanoniermi nový kontrakt s platom 180 tisíc libier týždenne.

Nie je to prvýkrát, čo Arsenal musel predať hráča svojmu najväčšiemu rivalovi. V roku 2012 odišiel Robin van Persie do Manchesteru United za 24 miliónov libier. Tiež mu ostával iba jeden rok platný kontrakt a odmietol ho predĺžiť.

Wenger verí, že čiastky, ktoré sa investujú do nových hráčov sú „kompletne odtrhnuté od reality“. Ako príklad uvádza prestup Ousmane Dembeleho z Borussie Dortmund do Barcelony za 135 miliónov libier. Nemecký klub pritom hráča získal iba minulé leto za 13 miliónov libier.

„Momentálne máme v Anglicku 107 hráčov, ktorým už o rok končí kontrakt,“ povedal Wenger.

„Je to kompletná rotácia a existujú k tomu dva dôvody. Prvým je, že všetci hráči očakávajú vyššie platy. Druhým, že na transferovom trhu lietajú šialené sumy a kluby nechcú platiť tak veľké čiastky za hráčov, ktorí sú síce dobrí, ale nie excelentní.“

„Aktuálne sumy za hráčov sú totálne odtrhnuté od reality. Dám vám jeden príklad: Dembeleho minulý rok Dortmund kúpil za 15 miliónov eur, tento rok Barcelona za neho dala 150 miliónov. Nezáleží na tom, ako dobre na ihrisku pracujete, jednoducho sa z vás za rok nemôže stať hráč, ktorého hodnota stúpne z 15 na 150 miliónov eur.“

„Avšak všetky kalkulácie či za svoju investíciu dostanete príslušnú kvalitu sú preč. Je to iba o jednom: môžete si dovoliť nakupovať alebo nie?“

Sanchez, ktorý sa tento týždeň vráti do klubu po reprezentačnej prestávke, by mohol za Arsenal nastúpiť v sobotu v ligovom zápase proti Bournemouthu.