Aký štýl hry preferujú jednotlivé kluby Premier League?

Od superrýchlych protiútokov Liverpoolu, priamočiarej hry Leicesteru a rozvážnych rozohrávok City či Tottenhamu…

Gary Neville opísal výkon Liverpoolu pri výhre 4:0 nad Arsenalom ako „iskrivý“ – a rýchlosť červených pri ich ofenzívnych výpadoch je veľkou hrozbou pre Pepa Guardiolu, ktorého Citizens si už v sobotu zmerajú sily s Liverpoolom na domácom Eitha Stadium.

Manažér červených Jurgen Klopp pridal do svojho tímu ešte viac rýchlosti príchodom Mohameda Salaha a svoje schopnosti Egypťan ukázal krásnym gólom z protiútoku práve proti kanonierom.

Egyptský reprezentant potreboval iba 12 sekúnd od zahratia rohového kopu Arsenalu, aby svoj protiútok premenil na gól znamenajúci vedenie 3:0. Portál Opta uviedol, že rýchlosť útočníka Liverpoolu bola 9,9 metra za sekundu, čo znamená, že to bol v tejto sezóne najrýchlejší pohyb hráča smerujúci ku gólu.

Nie je to však ojedinelý prípad. V sezóne 2017/18 takýmto spôsobom Liverpool vsietil štyri z 20 gólov.

Tieto dáta nám prináša portál Opta, ktorá analyzuje sekvencie prihrávok a rýchlosť tímov smerom dopredu (označované tiež ako priama rýchlosť). Čísla nám ukazujú zaujímavý obraz rôznych herných štýlov hry jednotlivých tímov Premier League.

Hoci sa zatiaľ odohrali iba tri zápasy novej sezóny, môžeme vidieť medzi jednotlivými tímami veľké rozdiely.

Sekvencie a priama rýchlosť

Sekvencie sú definované ako pasáže hry, ktoré patria jednomu tímu a sú ukončené obrannou akciou súpera, pozastavením hry alebo strelou na bránu. Priama rýchlosť je postup tímu (vzdialenosť hracieho poľa) delená časom sekvencie.

Napríklad Stoke a Leicester sú tímy s najrýchlejším ťahom na bránu súpera s premiernou rýchlosťou 1,99 metra za sekundu. Zároveň na tento presun potrebujú minimum prihrávok – v priemere 2,48 resp. 2,54 prihrávky na jednu útočnú sekvenciu. Tento štýl hry líšky využívali aj v priebehu sezóny 2015/16, v ktorej prekvapujúco získali titul.

Podobne rýchly prechod do útoku má aj Arsenal, ktorý patrí medzi top päťku klubov čo sa týka rýchlosti (1,79 m/s), ale smerom dopredu použije v priemere až 4,38 prihrávky. Kanonieri sa do finálnej tretiny ihriska dostanú extrémne rýchlo, ale oveľa kombinačnejšou hrou. Nie je preto prekvapením, že Wengerovi zverenci doteraz zahrali najmenej dlhých lôpt zo všetkých klubov Premier League (48).

Vysokú priemernú rýchlosť má aj Liverpool (1.72 m/s) s priemerným počtom prihrávok 3,49.

Tottenham má priemerný počet prihrávok podobný ako jeho severolondýnsky sused z Arsenalu (4,48), ale presun smerom dopredu je oveľa pomalší (1,34 m/s). Spurs, ktorí majú na konte druhý najvyšší počet prihrávok za sekvenciu v celej lige, majú útoky o 33 percent pomalšie ako Arsenal.

Na druhej strane Everton (1,04 m/s) a trápiaci sa West Ham (1,05 m/s) rozvíjajú svoje útoky veľmi pomaly. Kladivári majú priemerný počet prihrávok podobný ako Burnley či Crystal Palace, ktoré však patria medzi najrýchlejšie tímy smerom do ofenzívy.

Veľkosť vzorky je zatiaľ malá, napriek tomu poukazuje na rôznorodosť súťaže i rôzne prístupy tímov k hre. Kluby tak čaká množstvo výziev na prekonanie a už cez víkend si budeme môcť porovnať dva odlišné prístupy, keď Manchester City, ktorý potrebuje najviac prihrávok na útočnú sekvenciu, privíta rýchly a priamočiary Liverpool.