Chelsea – bohatý klub, ktorý nedokáže využiť potenciál svojej akadémie

Chelsea má po všetkých stránkach mládežnícku akadémiu najvyššej úrovne – disponuje vynikajúcimi zariadeniami, tréningovými centrami a prvotriednymi trénermi, ktorí z mladých talentov môžu vychovať nové hviezdy svetového futbalu. Ak k tomu prirátame etablovanú sieť skautov a miliardy eur na konte majiteľa Romana Abramoviča, za ktoré si môže kúpiť ktorýkoľvek mladý talent, dostaneme zaručený recept na úspech. Ba čo viac, úspech dosiahnutý vďaka vlastným odchovancom.

Realita je ale iná. Posledným odchovancom, ktorý sa stabilne presadil v kádri The Blues je John Terry. Od jeho debutu v prvom tíme uplynulo už osemnásť rokov a odvtedy sa podobný úspech nepodarilo zopakovať žiadnemu inému hráčovi z akadémie. Najbližšie k tomu bol Ryan Bertrand, ktorý si síce za Chelsea zahral vo finále Ligy majstrov, no po čase sa jeho sen o dlhoročnej kariére na Stamford Bridge rozplynul.

Svetielkom nádeje je momentálne Ruben Loftus – Cheek. 20 – ročný záložník patrí medzi najžiarivejšie talenty anglického futbalu a jeho kvality vyzdvihol tak José Mourinho, ako aj Guus Hiddink. Ani to mu však nepomohlo k výraznému prelomu v prvom tíme – v tejto sezóne zatiaľ odohral 74 ligových minút a v zimnom prestupovom termíne sa dokonca špekulovalo o jeho odchode z klubu.

2016-01-31T174548Z_97263948_MT1ACI14264752_RTRMADP_3_SOCPre príklady, že mladým hráčom sa oplatí dávať šancu, a to aj v náročných ligových zápasoch, netreba chodiť ďaleko. Stačí sa pozrieť na Tottenham Hotspur, ktorý v tomto ročníku ťahajú najmä jeho odchovanci, prípadne mladí anglickí hráči (Kane, Walker, Rose, Alli, Dier). Chelsea pritom má lepšiu akadémiu ako ktorýkoľvek anglický klub. Počas posledných šiestich sezón vyhrala štyrikrát mládežnícku verziu FA Cupu a minulý rok dokonca aj juniorskú edíciu Ligy majstrov. Napriek tomu sa prechod hráčov do seniorského futbalu nedarí uskutočniť.

Problémom je najmä krátka životnosť manažérov. Abramovič by bol určite mimoriadne spokojný, ak by sa jeho klubu podarilo vyprodukovať hviezdu svetového formátu. Manažéri na Stamford Bridge si však podávajú kľučky na dverách, a preto žiadny z nich nemá dostatok času na to, aby prostredníctvom hráčov z akadémie vybudoval dlhodobo udržateľný tím. O niečo také sa pokúsil Villas – Boas, nikomu zrejme netreba pripomínať jeho futbalový osud.

Manažéri si väčšinou volia jednoduchšiu alternatívu, ktorou je používanie osvedčených hráčov. Okrem toho im hlboké vrecká majiteľa Chelsea ponúkajú možnosť megalomanských nákupov – stačí ukázať na hráča, ktorého by radi videli vo svojom kádri a Abramovič to zariadi. Samozrejme, že je jednoduchšie priviesť do tímu etablovaných hráčov, snažiť sa s nimi dosiahnuť úspech a pritom dúfať, že ich navonok pokojný Rus nevyhodí skôr, ako daný úspech príde.

2016-02-07T164626Z_97865186_MT1ACI14271387_RTRMADP_3_SOCCER-ENGLAND-CHE-MUNKríza, ktorá Chelsea postihla začiatkom sezóny predstavovala ideálny moment na to, aby sa talentovaní mladíci predviedli. Ak sa nedarí osvedčeným hviezdam, ktoré rok predtým vybojovali titul a výsledky naznačujú, že najpravdepodobnejším rezultátom na konci sezóny bude umiestnenie v strede tabuľky, prečo neotestovať niekoľko čerstvých tvárí v ostrom boji?

Chelsea má momentálne na hosťovaní neuveriteľných 33 hráčov. Viacero z nich môžeme považovať za prvotriedne talenty, ktoré by v ktoromkoľvek inom klube Premier League (možno s výnimkou Manchesteru City) dostávali pravidelne príležitosť aj v ligových zápasoch. Väčšina hráčov však vie, že ich kariéra zrejme nebude pokračovať v Chelsea, a to aj napriek nepopierateľnému talentu.

Svoje by o tom vedeli hovoriť Tomáš Kalas a Andreas Christensen, ktorí už za sebou majú debut v prvom tíme, no pred sezónou boli poslaní na hosťovanie a ich miesto na súpiske zaujal Papy Djilobodji, jeden z najhorších nákupov v histórii Chelsea. Podobné pocity zrejme majú aj Dominic Solanke, Isaiah Brown alebo Patrick Bamford, keď sledujú počínanie Falcaa a aktuálne hosťovanie Alexandreho Pata.

2016-02-06T164101Z_97778461_MT1ACI14270154_RTRMADP_3_SOCCER-ENGLAND-AVL-NORPráve posledný menovaný je najvypuklejším príkladom zlyhávajúcej práce s talentami. 22 – ročný útočník bol po mimoriadne vydarenom hosťovaní v Middlesbrough (a predtým v MK Dons a Derby County) najväčším kandidátom na post útočnej trojky za Diegom Costom a Loicom Remym. Bamford, ktorý za dve sezóny zaznamenal v nižších súťažiach 44 gólov by určite bol vďačný za každú príležitosť, ktorú by na trávniku dostal, no Mourinho sa rozhodol angažovať vyhoreného Falcaa a anglický útočník odišiel na hosťovanie do Crystal Palace.

Tam nemal dostatok príležitostí, a preto sa v zime vrátil na Stamford Bridge. Hiddink ho, namiesto toho, aby ostal v klube a učil sa od skúsenejších, poslal na ďalšie hosťovanie. Netreba pripomínať, že Falcao je dlhodobo zranený a Remy je takisto kvôli zraneniam často mimo hry. Chelsea priviedla na Stamford Bridge Pata a Bamford, ktorý kvôli sľubnej kariére odmietol štúdium na Harvarde, sa musel uspokojiť s polročným pôsobením v Norwichi.

Avšak, aj ak by sa mu v Crystal Palace a Norwichi mimoriadne darilo, šancu v tíme The Blues by nemal zaistenú – svoje by o tom vedel hovoriť Romelu Lukaku, aktuálne bojujúci o korunu kráľa strelcov Premier League. Bamford má momentálne už 22 rokov a skôr alebo neskôr ho nekonečné kočovanie prestane baviť, čo znamená, že sa poberie do priemerného anglického klubu a zaradí sa na dlhý zoznam produktov akadémie Chelsea, ktoré mali na to, aby sa z nich stali miláčikovia fanúšikov a legendy, ktoré sa raz objavia na transparentoch skalných priaznivcov.

Na druhej strane, akadémia Chelsea je veľmi úspešným a výnosným biznis modelom. Predaje hráčov, ktorí si nevedia nájsť miesto v seniorskom tíme The Blues tvoria vcelku slušnú časť príjmov klubu. Tie navyše klubu umožňujú plniť finančné pravidlá UEFA. Na predaji Lukakua Chelsea zarobila 13 miliónov €, De Bruyne klubu priniesol profit 14 miliónov € (Wolfsburg však na ňom následne zarobil 52 miliónov), Thorgan Hazard 7,5 milióna € a Bertrand 13 miliónov €.

2016-02-06T151639Z_97773399_MT1ACI14269692_RTRMADP_3_SOCCER-ENGLAND-STK-EVEČo na tom, že Lukaku už štvrtú sezónu patrí medzi najlepších strelcov anglickej najvyššej súťaže, De Bruyne sa zaradzuje medzi najväčšie futbalové talenty na svete a Bertrand sa v minulej sezóne objavil v najlepšej jedenástke ročníka? Stačí, že manažér má iné predstavy o svojom kádri a poctivo vyskautovaní a vychovaní hráči musia z klubu odísť.

Ak predpokladáme, že predaje Bamforda, Solankeho, Browna, Akeho alebo Christensena budú podobne výnosné, Chelsea bude môcť aj naďalej nakupovať drahých a hotových hráčov. Avšak v momente, keď loď opúšťa aj posledná skutočná klubová legenda, pravý srdciar, ktorý by za Chelsea na ihrisku nechal aj dušu, si Roman Abramovič a vedenie Chelsea musia položiť otázku, či je toto naozaj smer, ktorým sa tradičný anglický klub chce uberať.

ZANECHAŤ SPRÁVU