Bol by Mourinho správnou voľbou pre Manchester United?

V Anglicku sa dejú veľké veci. Manchester City prevezme Guardiola, Chelsea si údajne brúsi zuby na Conteho a lov na Mourinha odštartoval Manchester United (alebo ak chcete Mourinho začal lov na pozíciu manažéra United). Dočkáme sa v budúcej sezóne pikantných mestských derby v Manchestri?

Britské periodiká sa predháňajú v správach o začatí rokovaní Mourinha a popredných predstaviteľov Manchestru United. Tieto informácie sa objavili už pred pár týždňami, ale vtedy nemali reálne podloženie, teraz už áno. Ako prvé s tým prišlo BBC a zdá sa, že v United majú o Mourinhove služby eminentný záujem.

Kontroverzný kouč je bez práce od polovice decembra, kedy sa dohodol s Chelsea na predčasnom ukončení spolupráce. Hovorilo sa o jeho návrate do Realu Madrid, kde však medzičasom zakotvil Zinedine Zidane. Taliansko sa dá tiež s určitosťou vylúčiť, rovnako tak Paris St. Germain, keďže Parížania na čele s Ibrahimovićom a Di Maríom suverénne ovládajú Ligue 1 a v Lige majstrov by mohli ísť veľmi ďaleko.

Ako jedna z možností pre 53-ročného Portugalčana zostáva práve klub z Old Trafford. Mourinho sa vyjadril, že nechce príliš dlho zostať bez práce a pred pár dňami jasne potvrdil, že sa vráti do Premier League. V Anglicku sa mu páči a chce tam zostať aj jeho rodina. Odkryl nám nepriamo týmito slovami niečo, čo sa už v zákulisí začalo piecť?

Louis van Gaal je síce zazmluvnený až do leta 2017, ale v prípade dohody s Mourinhom od tohto leta, by skúsenému Holanďanovi nezostávalo nič iné, iba červenú armádu opustiť a odísť na zaslúžený dôchodok. V jednom článku sme už rozoberali možnú spoluprácu Mourinha s Manchestrom United. Teraz sa pozrieme na situáciu z pohľadu fanúšikov, možného vyostrenia mestskej rivality s Citizens či na to, aký dopad by mal už tretí manažér od odchodu Alexa Fergusona na ďalšiu klubovú ikonu Ryana Giggsa.

van gaal

Názory fanúšikov sa rôznia

Ak ste si zvykli na istý štandard a nemusí sa to týkať iba futbalu, tak nastavenú latku neradi podliezate a snažíte sa ju ešte o niekoľko metrov preskočiť. Pri nástupcoch Alexa Fergusona sa, nanešťastie, nedá o ničom takomto hovoriť. David Moyes ani Louis van Gaal túto rolu nezvládli.

David Moyes, ako raz povedal Rio Ferdinand, nastavoval taktiku tak, aby mužstvo neprehralo. Jednoducho primárny cieľ nebol vyhrať, ale hlavne neodísť zo zápasu bez bodov. Van Gaal zasa vyznáva iný trénerský prístup ako Moyes, no doteraz sa neukázal ako úspešný. Fanúšikov budia zo snov najmä nespočetné bezgólové remízy a slabý herný prejav. Ale o tom už bola reč veľakrát.

Ako v každom prípade, aj pri Mourinhovi existujú dva fanúšikovské tábory, môžeme dokonca hovoriť až o troch. Jedna skupina si stoj čo stoj želá, aby si zasadol na lavičku a začal viesť klub, o ktorom sa nikdy nevyjadril v negatívnom zmysle. Neprekáža im ani svojský herný štýl, jednoducho chcú úspechy a podľa nich by vedenie nemalo na nič čakať a Mourinha rýchlo vymenovať, pokiaľ je voľný.

Druhá časť osadenstva si zasa myslí, že Mourinho nie je pravým trénerom pre ich klub, hoci získava úspechy, tak svojím pragmatickým herným štýlom si k sebe ľudí neťahá, ba práve naopak. Navyše poukazujú na to, že Mou si nedáva servítku pred ústa a po istom čase si pohnevá ľudí v blízkosti klubu a potom sa bude musieť tak či onak porúčať z Old Trafford.

Hovorí sa, že futbal sa hrá pre fanúšikov a o Manchestri United to dlhé roky platilo dvojnásobne. Všeobecne panuje názor, že veľké tímy musia k výhram pridať aj estetickú hodnotu. Tento element Manchester United v posledných sezónach nedodával, okrem toho suchoty triumfov sa na jar prehĺbia už na tri roky. Posledný titul v nejakej súťaží si vybojovali Diabli v záverečnej sezóne Alexa Fergusona, čiže 2012/13. Ak sa ale pozrieme na úvod minulej sezóny, vtedy Chelsea hrala ofenzívne a strieľala veľa gólov. Potom už prišiel typický mourinhovský futbal.

Napokon sa dostávame k tretej skupine. Tá sa neprikláňa ani k jednému, ani k druhému. Srdce si želá jedno, rozum druhé, preto sa toto zoskupenie nepriradilo nikam. Je to z časti aj preto, lebo posledné sezóny ich dohnali iba k tomu, že chcú svoje mužstvo vidieť víťaziť a je im jedno, akými prostriedkami sa víťazstvá dosiahnu.

Nedokážu určiť, či by chceli Giggsa, teda niekoho, kto vyrastal v klube odmalička a pozná všetky jeho zákutia a štruktúry takmer dokonale. S ním by prišiel risk v podobe neskúsenosti, s Mourinhom zasa možné úspechy, ale nie atraktívny herný prejav.

MU fans

Čo na to van Gaal?

LvG sa nikdy s médiami nemusel. Tlačové konferencie možno niekedy boli humorne vedené, aj vďaka jeho vtipným komentárom, ale s pribúdajúcim časom a hlavne tlakom na jeho osobu už situácia nie je taká zábavná. Dotieraví novinári sa neustále dopytujú na van Gaalovu budúcnosť, koľko ešte zotrvá na v manažérskom sedle, či verí správam o jednaniach s Mourinhom a podobne.

Na tlačovke po zápase s Chelsea bolo opäť raz horúco, van Gaal sa nechal vytočiť a zareagoval protiútokom. „Prečo by musel klub poprieť niečo, čo píšete vo vytvorených príbehoch? Alebo ste o tom hovorili s Glazerovcami či s Edom Woodwardom?“ reagoval neprimerane van Gaal, ktorého podľa všetkého rozhnevala strata troch bodov v nadstavenom čase.

Tak skúsený kouč by sa nemal nechať vyprovokovať a na otázky tohto typu reagovať profesionálnym prístupom. Napríklad požiadať novinárov, aby sa pýtali iba na veci týkajúce sa hry a výkonov hráčov a zákulisné informácie nechali ležať. Alebo má ešte jednu možnosť, proste odísť a novinárom neodpovedať na nič. Samozrejme iba v prípade, ak mu na opustenie miestnosti dajú pádny dôvod.

Van Gaal je pod tlakom každý zápas a po každej prehre musí byť pripravený, že od médií príde otázka, či to bol jeho posledný odkoučovaný zápas. Ak by sa jednania s Mourinhom dotiahli do úspešného konca, 64-ročnému trénerovi by nezostávalo nič iné, iba dodržať to, čo sľúbil. Manchester United je jeho poslednou zastávkou, po nej ho čaká Portugalsko a odpočinok s manželkou pri kvalitnom portskom víne.

Mourinho vs. Guardiola?

Kto by sa nepotešil, však? Takýto súboj dvoch trénerských osobností by mohol byť k videniu už v budúcej sezóne. Ani van Gaal, ani Pellegrini nie sú zlými manažérmi, avšak sledovať manchesterské derby s tým, že na lavičkách sedia velikáni svojho druhu, to by bolo niečo veľkolepé.

Pred pár rokmi by ste s určitosťou vylúčili, že Guardiola sa pripojí k Manchestru City. Arabské peniaze a neobmedzené možnosti dostali menší klub z Manchestru do popredia a teraz chcú urobiť pre úspech všetko. Avšak, neprinúti toto rozhodnutie aj ich červeného soka k niečomu podobnému?

Manchester United nie je klubom, ktorý by musel byť tlačený do veľkých oznámení, rozhodnutí či nákupov hráčov. No z akejsi hrdosti by sa mali najvrchnejší predstavitelia postarať o to, aby bol nový manažér zaručenej kvality a mal predovšetkým oceľové nervy. A samozrejme bol víťazným typom. Keď dokážu Citizens prilákať Guardiolu, prečo by niečo podobné nedokázal aj Manchester United?

guardiola

Čo bude s Giggsom?

Ryan Giggs ukončil kariéru v lete 2014 a stal sa asistentom van Gaala. Vzťah majú údajne dobrý, ale počas zápasov to tak rozhodne nevyzerá. Van Gaal si poväčšine zapisuje poznámky do zošita a komunikuje hlavne so svojím holandským asistentom Albertom Stuivenbergom a Giggs sedí po jeho ľavici a väčšinou mlčky sleduje na zápas.

Aká možnosť by bola pre Giggsa najlepšia? Veľa fanúšikov by si prialo, aby sa tímu ako hlavný tréner ujal práve on, ale to by nemusela byť najšťastnejšia voľba. Ako hráč síce patril k absolútnej špičke, ale trénovať je trošku iná šálka kávy. Najlepší postup pre Giggsa by mohol byť cez koučovanie a získavanie skúseností pri mládežníckych tímoch. Rovnakou cestou išiel aj Guardiola, pri ktorom sa na túto časť kariéry zabúda a udáva sa iba to, že k prvému tímu Barcelony sa dostal bez akýchkoľvek skúseností.

Ak si Giggs nezvolí túto cestu, môže ostať pri Mourinhovi ako jeho asistent, tu by ale mohol nastať ďalší háčik. Mou si na Old Trafford určite vezme vlastných ľudí. Patria doň Silvino Louro a Rui Faria. Najlepšou možnosťou pre Walesana by bol menší klub v nižšej súťaži alebo niektorý z mládežníckych tímov v štruktúrach klubu, či už U21 alebo U18.

Ako sa skončí story s názvom Mourinho, by sme sa mohli dozvedieť už onedlho. Všetko však smeruje k tomu, že milovaný i nenávidený Portugalčan splní prianie Alexa Fergusona. Práve Mou bol prvou voľbou žijúcej škótskej legendy pri odchode do futbalového dôchodku. V tom čase sa ale uvoľnilo miesto v Chelsea a Special One nemal nad čím váhať.

ZANECHAŤ SPRÁVU