Päť dôvodov, prečo môže Leicester získať titul

Leicester je aj napriek skepticizmu futbalových odborníkov na čele Premier League aj po 25. kole. Prognózy o tom, že Líšky po Vianociach začnú klesať sa nepotvrdili a tím, ktorý sa v minulej sezóne horko – ťažko zachránil v Premier League, má na prvej priečke päťbodový náskok. Niektorí síce Leicesteru neveria, no Ranieriho zverenci majú slušnú šancu na zisk titulu. Prečo? Tu je päť dôvodov, ktoré môžu priniesť titul na King Power Stadium.

Výborná bilancia so silnými tímami

Líšky v sobotu porazili Manchester City, priameho a hlavného konkurenta v boji o titul. Výhra 3-1, ktorú Leicester dosiahol na pôde Citizens však nie je jediným dobrým výsledkom proti silným tímom. Leicesteru sa v tejto sezóne proti elitným klubom mimoriadne darí. Prehrali len v septembri s Arsenalom (2:5) a v decembri s nevyspytateľným Liverpoolom (0:1).

Práve prehra s The Reds mala byť výsledkom, ktorý bude pre Leicester koncom snov o titule. Porážka totiž prišla v nabitom vianočnom období, v čase, keď na Líšky už o tri dni po prehre čakal Manchester City. Ranieriho zverenci sa však dokázali spamätať a v prvom zápase proti Citizens uhrali bezgólovú remízu.

2016-02-06T144252Z_97771372_MT1ACI14269564_RTRMADP_3_SOCCER-ENGLAND-MCI-LEIOdvtedy v lige neprehrali ani raz a v siedmich zápasoch inkasovali iba dva góly. Celkovo majú Líšky na konte iba dve porážky, čo je na klub, ktorý v minulej sezóne zaznamenal devätnásť prehier priam neuveriteľná bilancia.

Na Leicester ešte čakajú nároční súperi. Do konca sezóny ostáva trinásť zápasov a aktuálny líder sa v nich, okrem iného, stretne s Manchesterom United, Chelsea a Arsenalom. Práve Kanonieri, ktorí na Leicester čakajú už v tom najbližšom kole, sú spomedzi spomínanej trojice najväčším favoritom na zisk titulu. Líšky mu budú mať čo odplácať a vynikajúca bilancia proti silným tímom zaručuje, že Leicester sa Wengerovho tímu určite nezľakne.

Vynikajúca atmosféra v tíme

Keď sa darí, všetko ide ľahšie. Hráči Leicesteru sú momentálne v tranze, vďaka čomu partia priemerných hráčov predvádza nadpriemerné výkony. Všetci už poznajú príbeh outsidera Vardyho alebo Riyada Mahreza, alžírskeho Messiho. Ak k tomu doplníme niekoľko hráčov, ktorým sa nepodarilo presadiť vo veľkokluboch (Simpson, King, Huth, Drinkwater, Schmeichel) a manažéra, ktorý nebol dostatočne slávny na to, aby si ho Abramovič ponechal v Chelsea, dostaneme záruku, že všetci si momentálny úspech užívajú s obrovským zadosťučinením.

Leicester nemá široký káder a jeho hra stojí na niekoľkých hráčoch, ktorí sa v tomto ročníku prekonávajú, no napriek tomu na nich nie je badať únava. Ranieri a jeho zverenci sa na rozdiel od svojich konkurentov môžu sústrediť výhradne na Premier League, ale to nič nemení na tom, že ich výkony sú obdivuhodné.

Celý tím hrá odhodlane a do posledných síl, hráči si rozumejú a bavia sa futbalom. Nedá sa vylúčiť, že na Leicester ešte len čaká kríza, počas ktorej sa ukáže ozajstný charakter tímu, no zatiaľ hrá všetko v prospech klub z King Power Stadium. Ak to tak aj ostane, v posledných kolách budú hráči Leicesteru hrať ako o život. Otázkou ostáva, či prípadný finálny súboj o titul a tlak, ktorý s nim súvisí zvládnu aj psychicky. Na to je tu ale Ranieri.

Ranieriho osobnosť

2016-02-06T125639Z_97764999_MT1ACI14269356_RTRMADP_3_SOCCER-ENGLAND-MCI-LEIAktuálny manažér Leicesteru je údajne veľmi príjemný človek, ktorý vie vychádzať s ľuďmi. Okrem toho ma vynikajúci pozorovateľský talent. Ten mu umožňuje spozorovať aj najmenšie zmeny v správaní svojich hráčov, a pomôcť im pri prekonávaní problémov, ktoré počas dlhej sezóny neobchádzajú žiadneho futbalistu.

Pre Leicester je veľmi dôležité, že Ranieri nie je žiadny nováčik. Počas svojej kariéry viedol hneď niekoľko elitných klubov (Chelsea, Valencia, Juventus, AS Rím, Inter Miláno, Monako) a aj keď stále čaká na svoj prvý ligový titul, jeho skúsenosti môžu hráčom pomôcť pri zvládaní tlaku, ktorému bude Leicester v najbližších mesiacoch vystavený.

Vo veku 64 rokov už taliansky manažér nepatrí medzi najmladších kormidelníkov v Premier League, no práve blížiaci sa koniec jeho profesionálnej kariéry ho môže ešte viac motivovať, aby s Líškami dosiahol nečakaný úspech. Ak by sa mu jeho prvú majstrovskú trofej podarilo vyhrať práve s priemerným a podceňovaným tímom, história by na neho už nikdy nezabudla. To je pre Ranieriho, nepochybne, veľmi slušná motivácia.

Štatistiky hrajú v prospech Leicesteru

Tempo na čele tabuľky je najpomalšie za posledných sedemnásť rokov. Iba dvakrát od vzniku súťaže bol pomer bodov získaných za zápas nižší ako tento rok. Najväčší konkurenti Leicesteru – Arsenal a Manchester City – majú tak na základe svojho priemeru našliapnuté na dosiahnutie 73 bodov. To je na zisk majstrovskej trofeje jednoznačne málo, od začiatku storočia bolo totiž na titul potrebné v priemere 87,5 boda.

Ranieri svojim zverencov nedávno stanovil konkrétny bodový cieľ – praje si, aby Líšky na konci sezóny mali aspoň 79 bodov. Aktuálne majú 53, čo znamená, že z 39 bodov, ktoré sú ešte do konca sezóny v hre, musia získať 26. To nie je nereálny cieľ, obzvlášť pri aktuálnej forme Leicesteru.

Líšky si teda musia hrať svoju hru a nepozerať sa na bilanciu súperov. Nehovoriac o tom, že Leicester je na tom vďaka dvojici Mahrez – Vardy najlepšie aj z hľadiska individuálnych štatistík.

Vardy a Mahrez

2016-02-06T144418Z_97771458_MT1ACI14269570_RTRMADP_3_SOCCER-ENGLAND-MCI-LEIChelsea mala v minulej sezóne Hazarda a Costu, sezónu predtým tu boli Touré a Aguero alebo Suaréz so Sturridgeom, v ročníku 2012/2013 zas Manchester United k titulu doviedla dvojka van Persie – Rooney. Teraz je na scéne iné, donedávna neznáme duo.

Jamie Vardy a Riyad Mahrez sa na anglickej futbalovej scéne zjavili ako guľový blesk a po jedinej polovici sezóny sa o ich služby zaujímajú európske veľkokluby. Niet sa čo diviť, Mahrez má na konte 14 gólov a 10 asistencií, Vardy 18 presných zásahov a 3 gólové prihrávky. Anglicko – alžírsky tandem sa teda postaral o väčšinu zo 47 gólov, ktoré Leicester súperom nasúkal.

Vardyho už viacerí odpisovali, keďže v decembri strelil iba jeden gól a pôsobil unavene. Zastúpil ho však Mahrez a momentálne obaja spoločne ťahajú Líšky za historickým úspechom. Dnes je už veľmi pravdepodobné, že Leicester sa prebojuje do Ligy majstrov, čo bude pre klub z mesta, ktoré sa preslávilo najmä textilnou výrobou veľká vec. Najväčší podiel na tom bude mať práve ofenzívna dvojica. Vardy už podpísal nový kontrakt, no 24 – ročného Mahreza sa zrejme klubu nepodarí udržať. Tak či onak, fanúšikovia na oboch z nich budú aj v prípade odchodu spomínať len v dobrom.

1 KOMENTÁR

ZANECHAŤ SPRÁVU